مالکیت فکری ورزش را به پیش می برد

به مناسبت روز جهانی مالکیت فکری که موضوع آن در سال 2019 مالکیت فکری و ورزش است

نوشته: اداوارد هریس، واحد ارتباطات وایپو

روز جهانی مالکیت فکری همه ساله در 26 آوریل برگزار میشود و در این هفته، شرکت کنندگان در صدها سمینار در سطح جهان، این روز که موضوع امسال آن “پیش به سوی طلا” است را جشن گرفته و چگونگی حمایت مالکیت فکری از توسعه‌‌ی ورزش در سراسر جهان را بررسی میکنند.

در وایپو هر روز روز جهانی مالکیت فکری است و خدمات ثبت پتنت، علامت تجاری و طرح‌‌های صنعتی در مرکزیت آن قرار دارد. همه‌‌ی اینها شبکه‌‌ای جهانی را تشکیل میدهد که در آن، نوآوری‌‌های فنّی، تلاشهای کنونی در عرصه‌‌ی برند و طرح صنعتی محصولات به سراسر جهان منتقل میشوند.
معاهدات کپی‌‌رایت و حقوق مرتبط وایپو نقش مهمی در بازار جهانی در حال رشد پدیدآورندگان و هنرمندان ایفا میکنند. این معاهدات همچنین برای سازمانهای ورزشی که به منظور پخش مسابقات خود به پوشش رسانه‌‌ای نیاز دارند و حامی مالی جذب میکنند نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. کپی‌‌رایت و حقوق مرتبط بخصوص برای سازمانهای پخش، سنگ بنای ارتباط بین ورزش، تلویزیون و دیگر رسانه‌‌ها را شکل میدهند.
در این راستا یکی از 26 معاهده‌‌ی وایپو نیز مستقیماً از نهضت المپیک و بازی‌‌‌‌های المپیک به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی جهان حمایت میکند.

معاهده‌‌ی نایروبی در حمایت از نشان المپیک، کشورهای عضو خود را ملزم میکند که:
” ثبت هر علامتی که شامل نشان المپیک باشد، آن طور که در منشور کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک تعریف شده است، به عنوان علامت یا دیگر نشانها، برای اهداف تجاری را رد کرده یا ابطال کنند، و با اتخاذ اقداماتی مناسب از استفاده از آن جلوگیری نمایند، مگر با اجازه‌‌ی کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک.”

تاکنون 52 کشور از بین 192 کشور عضو وایپو به معاهده‌‌ی نایروبی پیوسته‌‌اند.

مسلماً تمام کشورهایی که به معاهده نایروبی میپیوندند، متعهد به حمایت از نشان المپیک– پنج حلقه‌‌ی در هم تنیده شده – در برابر استفاده‌‌ی تجاری (در تبلیغات، بر روی کالاها، به عنوان علامت، و غیره) بدون مجوز از کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک هستند. کمیته‌‌ی بین‌‌‌‌المللی المپیک یک سازمان بین‌‌المللی مستقل و غیرانتفاعی است که المپیک را مدیریت کرده و درصدد ایجاد جهانی مطلوب‌‌تر از طریق ورزش است.

یکی از اثرات مهم معاهده‌‌ی نایروبی آن است که اگر کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک، اجازه‌‌ی استفاده از نشان المپیک را در کشوری که عضو معاهده است بدهد، کمیته‌‌ی ملی المپیک آن کشور مستحق دریافت بخشی از مبالغی است که از طریق استفاده از آن علامت، عاید کمیته‌‌ی بین‌‌المللی میشود.

کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک همچنین از سیستم مادرید وایپو برای ثبت بین‌‌المللی علائم استفاده میکند تا مجموعه‌‌ی جهانی علامت تجاری خود را مدیریت کند، که علاوه بر نشان المپیک، شامل به اصطلاح “دارایی‌‌های المپیک” نیز میشود. اینها شامل تمام حقوق مرتبط به سازمان، بهره‌‌برداری، و بازاریابی بازی‌‌های المپیک است. منشور المپیک مواردی از جمله: پرچم، شعار، سرود، طرح‌‌ها، نشانه‌‌ها، مشعل و چراغ‌‌های المپیک و بازی‌‌های المپیک و بازیهای المپیاد را به عنوان دارایی‌‌های المپیک شناسایی میکند.

برند کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک، آن طور که از طریق این علامتهای حمایت‌‌شده ابراز شده است، یک بخش مکمّل الگوی هزینه‌‌هاست که کمیته را قادر میسازد که رویدادهای ورزشی در سطح جهان را حمایت مالی کند.
نود درصد از سرمایه‌‌ای که از طریق معاملات حمایت مالی و فروش حقوق پخش توسط کمیته‌‌ی بین‌‌المللی المپیک تأمین میگردد، مجدداً در توسعه‌‌ی ورزش جهان سرمایه گذاری میشود.
علاوه بر معاهده‌‌ی نایروبی، بسیاری از کشورها (میزبانان سابق و میزبانان آینده‌‌ی المپیک) قوانین خاصی را در سطح ملّی تصویب کرده‌‌اند تا از دارایی‌‌های المپیک و حقوق برگزارکنندگان رویدادهای ورزشی حمایت کنند.

منبع: وب سایت سازمان جهانی مالکیت فکی (وایپو)