مالکیت فکری در صنعت خدمات مالی

این یادداشت به معرفی کوتاه اقدامات بانک HSBC در حوزه مالکیت فکری در رابطه با خدمات مالی پرداخته است. HSBC یک بانک بین المللی و یک شرکت هلدینگ خدمات مالی در بریتانیاست.  این بانک که هفتمین بانک بزرگ دنیا از لحاظ میزان دارایی است، در سال ۱۹۹۱ در لندن توسط یک شرکت هلدینگ به نام The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited تاسیس شد و نام آن نیز از حروف ابتدایی نام این شرکت برگرفته شده است.

«این یادداشت توسط مشاورین حقوقی بانک نوشته شده است که توسط اتاق بازرگانی بین المللی(ICC ) منتشر شده است. https://iccwbo.org/publication/wolfsberg-trade-finance-principles/ »

جنیفر هارت ، مشاور ارشد حقوقی، پول مک کورمک ، مشاور ارشد حقوقی، اولیور یاروس ، همکار

جنیفر هارت مشاور ارشد حقوقی در زمینه‌ی مدیریت برند و مالکیت  فکری در HSBC است. جنیفر مسئول مدیریت علامت تجاری جهانی بانک  است و همچنین مسئول حمایت از توسعه و پیاده‌سازی سیاست‌ها و استراتژی گروه HSBC در رابطه با حمایت از برند، پتنت‌‌ها، شبکه‌های اجتماعی‌، علامت تجاری، کپی‌رایت، رسانه‌های دیجیتال، نوآوری و مسائل تکنولوژی جدید است. جنیفر به عنوان وکیل مالکیت فکری در هر دو زمینه‌ی مشاغل شخصی  و هم نقش‌های درون سازمانی  در انگلستان و خارج (از انگلستان) تجربه دارد و اغلب در مورد مسائل علامت تجاری صحبت می‌کند.

پوول مک کورمک  به عنوان مشاور ارشد حقوقی و حفاظت جهانی داده‌های در HSBC  و تیم حقوقی دیجیتال فعالیت می-کند. پوول مسئول مشاوره به بانک‌ها در خصوص حفاظت جهانی داده‌ها ، مخاطرات سایبری و دیجیتالی ، شامل خط مشی بیرونی دولت وصنعت ، همکاری در زمینه‌ی به اشتراک گذاری اطلاعات و حمایت از چهار کسب و کار جهانی با تمرکز خاص بر بانک خرد  HSBC و مشاغل بانکداری  خصوصی  HSBC  است. پوول اغلب در مورد حفاظت از داده‌ها ، مسائل مربوط به امنیت دیجیتالی و سایبری سخنرانی می‌کند و همچنین به عنوان رئیس مشترک کارگروه حقوقی و نظارتی برای کارگروه بانکداری باز  انگلستان فعالیت کرده است و رئیس فعلی کارگروه سایبری FS-ISAC است.

الیور یاروس همکار گروه مالکیت فکری و فناوری اطلاعات  در دفتر لندن است. او به موکّلان در زمینه‌ی برون‌سپاری ، فناوری اطلاعات، حریم خصوصی، تجارت الکترونیک و مسائل مالکیت فکری مشاوره می‌دهد و عضو  Mayer Brown’s Fintech، معاملات تکنولوژی و رویه‌های امنیت سایبری و حفاظت از داده‌هاست. الیور در پروژه‌های منافع صنایع مالی جهانی  پروژه‌های ITO و BPO و معاملات سیستم‌های IT فعالیت می-کند.  الیور به مدّت ۱۸ ماه در مأموریت GBM قانونی در HSBC بوده است و در این مدت و پس از آن به بانک‌ها در خصوص ایجاد شناخت جهانی مشتری تان  / شناسایی مشتری ، زنجیره‌ی بلوکی  و دیگر انواع جوینت ونچرهای خدمات صنعت بانکداری  با دیگر بانک‌ها، بر تعدادی از فین تک ها، پروژه‌های دیجیتال و برون‌سپاری  و همچنین مسائل حفاظت از داده‌ها مشاوره می‌دهد.

 

نقش و اهمیت مالکیت فکری در صنعت خدمات مالی

مالکیت فکری در زمینه‌ها‌ی ذیل موضوعی کلیدی برای بانک‌ها محسوب می‌شود:

۱. مدیریت برند

۲. فین تک : فین تک یا فناوری مالی(Financial Technology)، توسط شرکت‌هایی که برای ارائه خدمات مالی از نرم‌افزار‌ استفاده می‌کنند، استفاده می‌شود. فین تک امکان پرداخت از طریق موبایل، انجام امور مالی شخصی و پس‌انداز، بانک‌داری اینترنتی و بودجه‌بندی را برای کاربران آن ایجاد می‌کند.

۳. استفاده از داده‌ها و اشتراک‌گذاری آنها

۴. اجرا کردن معاملات

الف- مالکیت فکری ضروری برای بانک‌ها به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت برند‌‌‌شان ، معمولا شامل موارد زیر است:

۱.  ثبت علائم تجاری

۲. حقوق در پسینگ ‌آف (passing-off) : عنوان یک حمایت خاص از علامت تجاری در نظام کامن لا است که در خصوص علامت‌های مشهور دارای حسن شهرت اعمال می‌شود. استناد به حمایت پسینگ آف منوط به تحقق شرایط سه گانه ذیل می‌باشد: اول: حسن شهرت علامت تجاری، دوم: گمراه شدن و یا احتمال گمراه شدن مصرف کنندگان در خصوص تولید کننده کالا یا کیفیت آن، سوم: ورود خسارت یا احتمال ورود خسارت به مالک علامت مشهور

۳. کپی رایت

۴. دیگر حقوق ثبت‌ نشده

ب-مالکیت فکری در فین‌تک

حقوق ضروری برای بانک‌هایی که راه حل‌های تکنولوژیکی را اتخاذ کرده‌اند، معمولا شامل موارد ذیل است:

۱.  حقوق حق اختراع

۲. کپی رایت

۳. اسرار تجاری

۴.  حفظ محرمانگی

HSBC در سال ۲۰۱۵ برای تحقیق، توسعه و بهره‌برداری از  technology  Distributed ledger (DLT) (یکی از نوآوری‌های حوزه Fin Tech است که بطور گسترده در حوزه مالی کاربرد دارد و در انتقال وجه و پروسه تهاتر و تسویه مورد استفاده قرار می‌گیرد) یک کنسرسیوم با R۳ و ۴۱ بانک دیگر تشکیل داد

ج-مالکیت فکری در داده‌ها اشتراک‌گذاری آنها

حقوق اساسی برای بانک‌هایی که بطور معمول از داده‌ها استفاده می‌کنند یا آنها را به اشتراک می‌گذارند، شامل موارد ذیل است:
۱.  کپی رایت

۲.  اسرار تجاری

۳. حفظ محرمانگی

۴. بانک‌ها همچنین باید هنگام تحلیل و اشتراک‌گذاری داده-های خصوصی افراد  الزامات حفاظت از داده‌ها از جمله محرمانگی بانکی  را رعایت کنند.

۵.   اشتراک‌گذاری درون گروهی-چه کسی مالک داده‌هاست؟

۶.   درج داده‌ در محیط‌ داده‌های  بزرگ ، مالکیت داده‌های ناشی از این مورد متعلق به چه کسی است؟

۷.   تطبیق  داده‌ها و اشتراک‌گذاری متقابل  آن‌ها به منظور تعیین دیدگاه‌ها درباره داده‌هایی که به اشتراک گذاشته شده است؛

۸.  مطالعه‌ی موردی – داده‌های بزرگ که از داده‌های شخص ثالث  استفاده می‌کنند.

د-مالکیت فکری در یک  معامله

حقوق ضروری  برای بانک‌ها در زمینه‌ی معاملات شامل موارد ذیل است:

۱.  کپی رایت

۲.  حفظ محرمانگی

۳. ارزش‌گذاری حقوق مالکیت فکری متعلق به مشتری  ، این امر می‌تواند برای بانک‌هایی که قصد  سرمایه‌گذاری و یا دادن وام دارند و یا می‌خواهند اوراق قرضه‌ای با پشتوانه دارایی و یا اوراق بهادار تضمینی  صادر کنند، مهم باشد.