دعوای گوگل و اوراکل به دادگاه عالی آمریکا کشیده شد

همکاران سیستم- شرکت گوگل از دادگاه عالی آمریکا خواسته است درباره پرونده اختلاف این شرکت با اوراکل بر سر حق کپی رایت جاوا قضاوت کند.

به گزارش وب‌سایت pcworld، نبرد حقوقی گوگل و اوراکل که از چهار سال پیش بر سر حق کپی رایت رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی جاوا آغاز شد هنوز به انجام نرسیده است. در تازه‌ترین دور این نبردها گوگل از دادگاه عالی آمریکا خواسته است دراین باره قضاوت کند. شرکت اوراکل چهار سال قبل از گوگل به دادگاه شکایت برد و این غول جستجوگر را متهم کرد در توسعه سیستم عامل اندروید خود حق کپی رایت پلتفرم جاوا را نقض کرده است. در ابتدا، حکم دادگاه بدوی در این باره به نفع گوگل بود، اما مدتی بعد دادگاه استیناف حکم دادگاه بدوی را باطل کرد. حالا گوگل از دادگاه عالی آمریکا خواسته است در این باره قضاوت کند. از آنجا که دادگاه عالی در آمریکا معمولاً هر پرونده‌ای را نمی‌پذیرد، این احتمال وجود دارد که درخواست گوگل هم پاسخ منفی بدهد.

اوراکل که در شکایت خود از گوگل یک میلیارد دلار خسارت خواسته است، ادعا کرده است این شرکت ساختار رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (APIs) جاوا را برای طراحی اندروید کپی کرده است. به همین دلیل است که برنامه‌نویسانی که به زبان جاوا آشنایی دارند، راحت‌تر می‌توانند برای اندروید برنامه بنویسند. گوگل در مقابل استدلال کرده است که رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی نباید مشمول قانون حمایت از کپی‌رایت قرار بگیرند، چرا که برای استفاده از این رابط‌های کاربری باید برنامه‌هایی طراحی کرد که با آن‌ها سازگار باشد. دادگاه بدوی استدلال گوگل را پذیرفت و دادگاه استیناف طرف اوارکل را گرفت و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی را جزء فعالیت‌های خلاقه‌ای دانست که شایسته دریافت حق کپی رایت هستند.