حمایت از مالکیت فکری، زمینه ساز رشد و توسعه

روز جهانی مالکیت فکری (۶ اردیبهشت برابر با ۲۶ آوریل)، فرصتی برای بازاندیشی در ارتباط با مالکیت فکری است. مفهومی که در طول سالیان گذشته و بنا به تجربه بشری، زمینه رشد سریع دانش، فرهنگ و هنر از یک سو و توسعه شگرف تجارت و تکنولوژی را از سوی دیگر فراهم آورده است. درس آموزی از این تجارب و حمایت از ایده‌های جدید و ابتکارات سودمند اشخاص، می‌تواند کشور ما را نیز در مسیری متفاوت از آنچه که هست، قرار دهد. در این میان، بی‌شک نرم افزار موقعیت و جایگاهی ممتاز دارد، هم از جهت تاثیرگذاری و هم از نظر جایگاهی که در میان سایر مصادیق مالکیت فکری دارد.

حمایت از ایده‌های خلاقانه‌ای که نرم افزار را پدید می‌آورد و فرهنگ سازی برای رعایت کپی رایت، قطعاً موثر بوده و زمینه رشد و توسعه هر چه بیشتر کشور را فراهم خواهد کرد. ایجاد زمینه‌های قانونی، فرهنگی و اقتصادی لازم برای حمایت از همه نرم‌افزارهایی که حاصل اندیشه و تلاش متخصصین این حوزه است، می‌تواند به ترویج و تعمیق هر چه بیشتر فرهنگ رعایت و احترام به کپی رایت کمک شایانی کند. دفتر حقوقی شرکت همکاران سیستم ضمن تبریک این روز، در ادامه فعالیت‌هایی که برای ترویج و توسعه مفاهیم کپی رایت نرم افزار در دست اقدام دارد، ویژه‌نامه‌ای را در این حوزه تدارک دیده که برخی مسائل و موضوعات مرتبط با این روز را مورد بررسی قرارداده است. (فایل ویژه نامه در انتهای خبر قابل مشاهده است)

تردیدی نداریم که تلاش‌هایی از این دست، حتماً مفید فایده واقع خواهد شد و توسعه دامنه و حوزه این فعالیت‌ها با مشارکت سایر بازیگران و فعالان این حوزه، دستیابی به نتایجی مشخص و قطعی را تسریع خواهد کرد. 

 

فایل ویژه نامه روز جهانی مالکیت فکری

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *