تصمیم پارلمان آلمان برای محدود کردن حق اختراع نرم افزار

 همکاران سیستم- پارلمان آلمان با مصوبات خود، از قدرت شرکت‌‏هایی که از حق ثبت اختراع برای نرم افزارهای رایانه ای برخوردار هستند، می‌کاهد و در مقابل از محصولات نرم‌‏افزاری دارای حق کپی رایت حمایت بیشتری به عمل خواهد آورد.

به گزارش وب سایت fudzilla، پارلمان آلمان دولت را ترغیب می کند تا در جهت  کاهش اعطاء حق اختراع (patent) به برنامه‌های رایانه‌ای گام‌های اجرایی بردارد. اگر این قانون اجرا شود تولیدات نرم ‏افزاری شرکت‏‌هایی که دارای حق کپی رایت است مشمول حمایت بیشتر قرار خواهد گرفت و دارندگان حق ثبت اختراع نمی‏‌توانند تولیدکنندگان این محصولات را به بهانه نقض این حق انحصاری به چالش بطلبند.

بر اساس این گزارش، پارلمان آلمان قصد دارد اختیار عمل دارندگان حق ثبت اختراع را تا آنجا که ممکن است کاهش دهد، اما ظاهراً در یک مورد استثنا قائل شده است. فقط نرم‌‏افزارهایی مشمول امتیازات ویژه حق ثبت اختراع خواهند بود که بتوان آنها را جایگزین یک قطعه مکانیکی یا الکترومغناطیسی کرد.

صنعت محصولات نرم‏‌افزاری در آلمان و اروپا هم‏‌اکنون دارای هزاران حق ثبت اختراع است که امتیازات ویژه ناشی از آنها بویژه برای کسب و کارهای کوچک و متوسط هزینه زیادی به بار آورده است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط از تصمیم اخیر پارلمان استقبال کرده‌‏اند.

اهمیت تصمیمات پارلمان آلمان در این است که هر قانونی در آن تصویب شود، بعد از مدتی مشابه آن در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصویب می‏‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *