تشدید انتقاد‌ها از نظام حق اختراع برای نرم‌افزار‌ها در آمریکا

 همکاران سیستم- یک اقتصاددان برنده جایزه نوبل پیشنهاد کرده است آمریکا به پشتیبانی خود از حق ثبت اختراعات نرم‏افزاری پایان دهد.

به گزارش وب‏ سایت gigaom، نظام پشتیبانی از حق ثبت اختراعات در آمریکا سال‏‌هاست که مورد نقد بسیاری از کارشناسان و منتقدان است. در ماه‏‌های اخیر اما این انتقادات با صدای بلندتری مطرح می‏‌شود. در تازه‌‏ترین مورد، گری بِکر، استاد دانشگاه شیکاگو و اقتصاددان برنده جایزه نوبل سال 1992 در اظهار نظری گفته است نظام حق ثبت اختراعات در آمریکا بیش از حد گسترده و هزینه‏ بردار است. وی از دولت آمریکا خواسته به اِعمال حق ثبت اختراعات در بخش نرم‌‏افزارها پایان دهد.

وی دعواهای حقوقی بر سر حق ثبت اختراعات نرم‌‏افزاری را بسیار رایج و پرهزینه توصیف کرده و معتقد است این حق ثبت‏‌ها از نوآوری و خلاقیت در بخش نرم‏‌افزار جلوگیری می‏‌کند. این اقتصاددان برنده جایزه نوبل همچنین پیشنهاد کرده است دوره پشتیبانی از حق ثبت اختراعات، حتی در صنایعی مثل داروسازی که شدیداً به این حق ثبت‏‌ها وابسته هستند، از 20 سال به 10 سال کاهش یابد.

وی گفته است بخشی از نیاز به اصلاح این سیستم از آنجا نشات می‏‌گیرد که بخش زیادی از حق ثبت نرم‌‏افزارها در اختیار شرکت‏‌هایی است که هیچ چیز تولید نمی‌‏کنند، اما از این امتیاز برای شکایت از دیگران استفاده می‏‌کنند. در آمریکا به این شرکت‏‌ها اصطلاحاً ترول (Troll) نامیده می‏‌شوند.

در ماه‏‌های اخیر، در آمریکا بسیاری از نمایندگان کنگره، رئیس جمهور و بسیاری از نوآورانی که به اتهام نقض این حق ثبت‌‏ها تحت تعقیب قرار گرفته بودند، از این نظام انتقاد کرده بودند.

منبع 

*  اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت نظام حق اختراع و نظام کپی رایت  را می‌توانید از مقالات زیر کسب نمایید:

1-نظام حقوقی حاکم بر نرم افزار‌؛حق مولف یا حق اختراع

2-انتخاب رژیم حقوقی کارامد برای حمایت از نرم افزار‌ها