اوراکل در دعوی نقض کپی رایت بر گوگل پیروز شد

همکاران سیستم- شرکت اوراکل که مدت‏‌ها است بر سر حق کپی‏‌رایت پلت‏فرم جاوای خود با گوگل وارد دعوای حقوقی شده است، بالاخره توانسته است حکم یکی از دادگاه‏‌های استیناف آمریکا را به نفع اخذ کند.
به گزارش وب‏سایت zdnet، یک دادگاه استیناف در آمریکا شرکت اوراکل را محق دانسته است از حق کپی‌‏رایت بخش‏‌هایی از پلت‏فرم جاوای خود در مقابل گوگل دفاع کند. شرکت اوراکل مدت‌‏ها است گوگل را متهم می‏‌کند در توسعه سیستم عامل اندورید کپی‏‌رایت جاوا را نقض کرده است.
شرکت اوراکل در سال ۲۰۱۰ گوگل را به خاطر نقض حق کپی‏‌رایت در ۳۷ رابط توسعه نرم‌‏افزاری اندورید (APIs) به دادگاه خواند. در ماه می سال ۲۰۱۲ هیات منصفه یکی از دادگاه‌‏های آمریکا گوگل را از اتهام نقض حق اختراعات نرم‌‏افزاری اوراکل تبرئه کرد و اعلام کرد ساختار رابط‌‏های توسعه نرم‌‏افزاری جاوا که مورد استفاده گوگل قرار گرفته است، به گونه‌‏ای است که اوراکل نمی‌‏تواند نسبت به آن‌ها ادعای حق کپی‏‌رایت کند. با این همه، روز جمعه گروهی متشکل از سه قاضی اعلام کردند اوراکل حق دارد نسبت به بخش‌‏هایی از پلت‏فرم جاوای خود ادعای حق کپی‌‏رایت کند و بر اساس قانون حمایت از کپی‏‌رایت از آنها دفاع کند. اما این گروه اعلام کرده است برای تشخیص اینکه گوگل تا چه حد به صورت منصفانه از پلت‏فرم جاوا استفاده کرده است، نیازمند بررسی‏‌هایی بیشتری است. بر اساس قوانین آمریکا استفاده منصفانه از محصولات دارای حق کپی‌‏رایت باعث نقض این حقوق نمی‏‌شود.
مدیران اوراکل از حکم دادگاه اظهار خرسندی کرده و  گفته‌‏اند تلاش‏‌های گوگل باعث می‌‏شد حمایت از حقوق کپی‌‏رایت مربوط به کدهای رایانه‌‏ای به شدت محدود شود. گوگل نیز این حکم را مایه نومیدی خوانده است و اعلام کرده است چنین حکمی رویه‏ مخربی را برای حوزه علوم رایانه‌‏ای و توسعه نرم‌‏افزار به دنبال خواهد داشت.