افزایش دعاوی نقض حقوق مالکیت فکری در چین

همکاران سیستم- دادگاه عالی چین اعلام کرده است تعداد پرونده‌‏های نقض مالکیت فکری که از سوی شرکت‏‌های خارجی مثل مایکروسافت و اپل در این کشور مطرح می‏‌شود، افزایش یافته است.

به گزارش وب‏‌سایت chinadaily، دادگاه عالی چین اعلام کرده است در پنج ماه اول امسال تعداد شکایت‏‌هایی که از سوی شرکت‏‌های خارجی مثل اپل و مایکروسافت درباره نقض مالکیت فکری محصولاتشان مطرح‏ شده است، رو به افزایش بوده است. به گفته مقامات دادگاه عالی چین، از بین 24 هزار و 544 پرونده‏ نقض مالکیت فکری که در پنج ماه اول امسال به جریان افتاده است، حدود 2 درصد (504 پرونده) شرکت‌‏های خارجی در این کشور مربوط است. این اظهارات نشان می‏‌دهد امسال تعداد این پرونده‏‌ها در کشور چین 36.6 درصد رشد داشته است. سال قبل تعداد دعاوی مربوط به نقض مالکیت فکری 83.850 مورد بود که 1.7 درصد از آن از سوی شرکت‏‌های خارجی اقامه شده بود.

بر اساس این گزارش، شرکت‏‌های آمریکایی اپل، مایکروسافت و جنرال الکتریک، شرکت فرانسوی میشلین، شرکت آلمانی بی ام دبلیو، شرکت ژاپنی هوندا از جمله مهمترین شاکیان این دعاوی در چین هستند. بخش زیادی از این پرونده‌‏ها نیز به موضوعاتی همچون نقض نشان تجاری، نقض حق ثبت اختراعات و یا نقض کپی رایت محصولات این شرکت‏‌ها مربوط است.

قضات چینی اعلام کرده‏‌اند به خاطر پیچیدگی‏ این پرونده‏‌ها فشار زیادی را متحمل می‏‌شوند و حکم دادگاه درباره این پرونده‏‌ها نیز تاثیر زیادی بر نحوه فعالیت شرکت‏‌های خارجی در چین خواهد داشت.‏ رئیس شعبه مالکیت فکری در دادگاه عالی چین در این زمینه گفته است: توسعه شتابنده فناوری‏‌ها کار تشخیص برخی حقایق فنی را بویژه در بخش حوزه‏‌های پیشرفته‏‌ای مثل بیولوژی، شیمی، داروسازی، الکترونیک و ارتباطات راه دور دشوار ساخته است.

گفتنی است دولت چین در سال‏‌های اخیر تلاش‏‌هایی را برای بهبود وضعیت رسیدگی به پرونده‏‌های مالکیت فکری انجام داده است که از آن جمله می‏‌توان به واگذاری صلاحیت‏ دادگاه‌‏های محلی برای رسیدگی به این پرونده‏‌ها و تاسیس مرکزی برای ارائه خدمات مصالحه و حل اختلاف اشاره کرد.

 

منبع