اصلاح رویه اعطای حق ثبت اختراعات نرم‌‏افزاری در برزیل

همکاران سیستم- اخیراً در برزیل بحث‏‌ها بر سر اصلاح رویه‏‌های اعطای حق ثبت اختراعات نرم‌‏افزاری بالا گرفته است.

به گزارش وب‏سایت zdnet ، موسسه ملی مالکیت فکری برزیل (INPI) خواستار تجدید نظر در روند اعطای حق ثبت اختراعات در این کشور شده است. این موسسه گفته است رویه‏‌های فعلی اعطای حق ثبت اختراع در این کشور جزء دست و پا گیرترین و بوروکراتیک‏‌ترین رویه‏‌ها در کل جهان است. این موسسه خواستار آن شده است که این رویه‏‌ها اصلاح شود و همانند رویه‏‌هایی که در ایالات متحده آمریکا حاکم است، از انعطاف‌‏پذیری بیشتری برخوردار شود. اما دیدگاه وزیر علوم و فناوری برزیل نیز در این مورد کمی متفاوت از دیدگاه مدیران موسسه ملی مالکیت فکری در این کشور است. وی معتقد است اعطای حق ثبت اختراع در بخش‏‌هایی مثل نرم‌‏افزارهای رایانه‌ای ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیادی شود. ایجاد مانع بر سر پیشرفت محصولات و خدمات اینترنتی از جمله مشکلاتی است که وزیر علوم و فناوری برزیل به آن اشاره کرده است.

این موسسه هم‌‏اکنون منتظر تصمیم دولت برزیل در این خصوص است. اما دولت این کشور نیز در این زمینه با چالش‏‌هایی مواجه است، چرا که بسیاری از کشورها در حال محدودتر کردن قوانین ثبت اختراعات هستند و رویکرد کشوری مثل آمریکا در این زمینه نوعی برگشت به عقب تفسیر می‏شود.

در حال حاضر فرایند ثبت یک اختراع فناورانه در برزیل حدود ۱۲ سال طول می‏‌کشد. هم‏اکنون حدود ۴۰ هزار درخواست ثبت حق اختراع در برزیل وجود دارد که موسسه ملی مالکیت فکری باید به آنها رسیدگی کند. وضعیت حق ثبت اختراعات در بخش‏ ارتباطات راه دور و صنایع الکترونیک این کشور به مراتب بغرنج‌‏تر است، چرا که این موسسه فاقد نیروهای متخصصی است که بتوانند فرایندهای فناورانه این درخواست‏‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

در سال جاری بحث ها در خصوص قابلیت ثبت نرم افزارها به عنوان اختراع و تخصیص حقوق انحصاری و محدود کننده به پدیدآورنده آن تحت عنوان بحران پتنت هم چنان در کنگره آمریکا ادامه دارد و قابل توجه است که دولت نیوزیلند بعد از ۵ سال بحث و بررسی، صدور گواهی اختراع برای نرم‌افزارها را ممنوع کرد.

منبع :

www.zdnet.com/software-patent-debate-heats-up-in-brazil-7000020736/