استفاده از پتانسیل طراحی صنعتی در کشورهای در حال توسعه

    طراحی خوب می‌تواند یک کسب و کار خوب باشد. باعث افزایش بهره‌وری و رونق کسب و کار شود و تجربه‌های جدید برای مشتریان فراهم کند. برای مثال در بریتانیا سهم طراحی در اقتصاد حدود ۱.۷۱ بیلیون پوند می‌باشد. امّا سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مستلزم آن است که اعتماد به سرمایه‌گذاری ایجاد شود و به ویژه دانش محافظت از این اموال فکری ارزشمند وجود داشته باشد، هم‌چنین بتوان آنها را به بازارهای داخلی و بین‌المللی وارد کرد.     در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته پتانسیل اقتصادی طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه به هدر می‌رود. به همین دلیل دو سال قبل وایپو پروژه‌ای را در آرژانتین و مراکش با هدف افزایش آگاهی، استفاده از طرح‌های کسب و کارهای کوچک و متوسط و حمایت از آنها از طریق حقوق مالکیت فکری کلید زد.

  این پروژه در سال ۲۰۱۴ با مشارکت وایپو و اداره مالکیت صنعتی کشور آرژانتین و اداره مالکیت صنعتی و تجاری کشور مراکش آغاز شد. همان‌طور که گفته شد هدف از این پروژه استفاده از پتانسیل طرح‌های استفاده نشدۀ بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی در کشورهای آرژانتین و مراکش می‌باشد. نقش این بنگاه‌ها در رشد اقتصادی، ایجاد رفاه و اشتغال، نوآوری و تولید ثابت شده است.

     آرژانتین و مراکش گزینه‌های مناسبی برای انجام این پروژه هستند چرا که کسب و کارهای کوچک و متوسط بیش از ۹۹ درصد از تجارت هر کشور و به ترتیب ۶۰ و ۲۱ درصد از نیروی کار را تشکیل می‌دهند امّا به دلیل ناآگاهی در زمینه مالکیت فکری، پتانسیل اقتصادی این شرکت‌ها بلااستفاده باقی مانده است.   پروژه مذکور که در نوع خود اولین می‌باشد نشان می‌دهد حقوق مالکیت فکری و به ویژه حقوق مالکیت صنعتی چگونه می‌تواند باعث رشد اقتصادی کشورها شود به ویژه کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه‌یافته.

     دربارۀ پروژه

     بنابر توضیحات خانم «ماریا زاراگا» مسئول مدیریت پروژه، برای شروع پروژه شیوه‌های نوینی به کار گرفته و سعی شده بستری فراهم شود تا در دراز مدت هر کشور بتواند از طرح‌های خلاقانه خود حمایت بیشتری به عمل آورد.

     پس از یک بررسی دقیق، ۶۸ شرکت – ۴۲ شرکت از آرژانتین و ۲۶ شرکت از مراکش – برای مشارکت در پروژه انتخاب شدند.کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های دیگری ترتیب داده شد تا این شرکت‌ها بتوانند تجربیات و ایده‌های خود را با یکدیگر و با متخصصان و نهادهای ذی‌ربط در حوزه مالکیت فکری مبادله کنند. هم‌چنین هر شرکت در یک دورۀ شش ماهه تحت آموزش یک تیم چند ملیتی از متخصصین قرار گرفت.

     خانم «زارگا» معتقد است طراحی عاملی تأثیرگذار در موفقیت یک کسب و کار است. کالاهایی که خوب طراحی شده‌اند در بازار بیشتر دوام می‌آورند، تقاضا برای آنها بیشتر است و سود بیشتری از طریق آنها می‌توان به دست آورد. به همین دلیل بود که ما این ضرورت را احساس کردیم که تیم متخصصین باید با شرکت‌های مشارکت‌کننده در طرح به طور مستقیم کار کند. آموزش‌های عملی باعث شد شرکت‌ها از طرح‌های خلاقانه خود و حقوق مالکیت فکری استفاده بیشتری کرده، اموال خود را بهتر مدیریت کنند و در نتیجه ارزش کسب و کار آنها افزایش یابد.

     بازخورد شرکت‌های آرژانتینی

     مدیر ارشد اجرایی شرکت Intorno می‌گوید: «با شرکت در این برنامه و راهنمایی‌های متخصصین نگاه ما نسبت به ثبت علائم تجاری و طرح‌های صنعتی تغییر کرد. ارزش برند Intorno در بازار به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. زمانی‌که یک شرکت شروع به کار می‌کند متوجه ضرورت ثبت برند خود نیست و تنها زمانی‌که کسب و کارش رونق و توسعه می‌یابد به فکر حمایت از برند خود می‌افتد و آن زمانی است که برند توسط شخص دیگری ثبت شده و در نتیجه شرکت مجبور است برند جدیدی را بسازد».

     مدیر شرکت Fish & Lakes می‌گوید از طریق این برنامه به ارزش دانش خود در زمینه مهندسی آب پی بردیم و در حال حاضر تمرکز ما بر روی محافظت از این دانش و ثبت بین‌المللی طرح‌ها و اختراعات می‌باشد. این رویکرد دیدگاه ما را به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر داده و بازارهای جهانی را به روی ما گشوده است.

     بازخورد شرکت‌های مراکشی

     «بسام حداد» مدیر ارشد اجرایی شرکت Inspiration Ethnique می‌گوید: «این پروژه ما را با واقعیتی بسیار متفاوت با آن‌چه می‌اندیشیدیم روبرو کرد. با حمایت‌های دریافتی، ابعاد حقوقی محافظت از محصولات ما روشن شد و به ما کمک کرد تا بر نگرانی‌های خود در این حوزه فائق شویم».

     مدیر شرکت Puzzelige می‌گوید: «شرکت ما بر روی طرح‌های جدید و مدرن سرمایه‌گذاری کرده است و شرکت ما در این پروژه در بهترین زمان ممکن اتفاق افتاد چرا که راه و روش محافظت از محصولات خود و مقابله با کپی کردن آنها را فرا گرفتیم».

     نتایج

     بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد پروژه تأثیر بسزایی در شرکت‌های کوچک در هر دو کشور داشته است. از نوامبر سال ۲۰۱۵، شرکت‌ها ۱۱۷ طرح صنعتی، ۲۹ علامت تجاری و چندین اختراع را ثبت کرده یا در حال انجام تشریفات ثبت هستند. حال که به امتیازات استفاده مؤثر از حقوق مالکیت فکری پی برده‌اند قصد دارند در برنامه‌های بلندمدت خود از آن استفاده کنند.

     تأکید این پروژه بر ایجاد ارتباط و اعتماد بین اشخاص فعال در این حوزه است. بسیاری از شرکت‌های مشارکت‌کننده در این طرح معتقدند کانال‌های رسمی وجود ندارد تا بتوانند از طریق آن مشکلات خود را مطرح و حل کنند. حمایت‌های مؤثر وزارت صنعت کشور آرژانتین و وزارت صنعت، تجارت و فناوری‌های نوین در کشور مراکش باعث شد سهامداران شرکت‌ها به ایجاد تغییر در این کشور امیدوار شوند، آگاهی در مورد مالکیت فکری و ساز و کارهای حمایتی در این خصوص افزایش یابد. سایر کشورها نیز به استفاده از این پروژه به منظور استفاده از پتانسیل‌های خود تمایل نشان داده‌اند.