“از شیرفروشی تا بازارهای چند ملیتی: داستان علامت تجاری نستله “

با حضور در ۱۵۰ کشور نستله یکی از بزرگترین و پیشروترین شرکت‌های مواد غذایی و نوشیدنی در جهان است. شروع موفقیت نستله از دستیابی به فرمول با کیفیت غذای نوزاد بود که در سال ۱۸۶۷ با ترکیب شیر گاو، آرد گندم و شکر به دست آمد. امروزه این شرکت دارای بیش از ۲۰۰۰ علامت تجاری است و بیش از یک میلیارد فرانک سوئیس فروش سالانه‌ی این شرکت است. به عنوان یکی از کاربران اصلی سیستم مادرید برای ثبت بین‌المللی علامت تجاری آقای هوبرت  مشاور ارشد مالکیت فکری در بخش حقوقی نستله در خصوص اهمیت علامت‌های تجاری در موفقیت نستله توضیح می‌دهد؛

رد پای جهانی نستله چقدر بزرگ است؟

نستله در بیش از ۱۵۰ کشور حضور دارد و بیش از حدود ۳۳۵ هزار کارمند دارد. ما ۴۳۶ کارخانه در ۸۵ کشور جهان داریم. نستله پیشرو بازار در بسیاری از دسته‌بندی‌های مواد غذایی و نوشیدنی است  و به ویژه امروزه درصدد می‌باشد تا کیفیت زندگی مردم را از طریق سلامت تغذیه و نوآوری‌های مبتنی بر علم بهبود ببخشد که این فراتر از اهداف استاندارد شرکت‌های مواد غذایی و نوشیدنی است. 

چرا حفاظت از حقوق مالکیت فکری برای نستله با اهمیت است؟

به عنوان یک پیشرو در بازاریابی هنری نستله  موسس شرکت نستله از اهمیت برندها و حفاظت از آن‌ها آگاه بود. از همان ابتدا او بر استفاده‌ی مداوم از برند “نستله”  بر روی همه ی محصولات خود اصرار می‌ورزید. او آرم چشم نواز لانه‌ی پرنده‌ی نستله را در سال ۱۸۶۸ برای اطمینان از این که مشتریان بتوانند محصولات را در هر کجا و به آسانی شناسایی نمایند خلق نمود. این آرم تبدیل به مهر تضمین کیفیت کالاهایی شد که آن را بر روی خود داشتند. از آن سال تاکنون نستله همچنان بر این باور است که با تولید محصولات با کیفیت بالا باید اعتماد مصرف‌کنندگان را حفظ نماید. امروزه نستله مالک بیش از ۲۰۰۰ علامت تجاری است که در بیش از ۱۷۰ کشور جهان حمایت می‎شوند و بیش از ۳۰ مورد از آن‌ها هر ساله به عنوان گران‌قیمت‌ترین علامت‌های تجاری جهان شناخته می‌شوند و حداقل یک میلیارد فرانک سوئیس در سال سود می‌کنند. 

چگونه نستله علامت تجاری خود را مدیریت می کند؟

علامت تجاری نستله توسط تیم حقوق مالکیت فکری ما که در دفتر مرکزی شرکت نستله در سوئیس واقع است مدیریت می‌شود. تیم ما شامل ۱۲ مشاور حقوق مالکیت فکری و ۱۰ نفر از کارکنان حقوقی شرکت در بخش‌های دیگر است. ما همکاری نزدیکی با کسب و کار خود در سرتاسر جهان داریم و با ارائه‌ی مشاوره‌های حقوقی و توصیه‌های لازم به آن‌ها از ایده‌های خلاقانه و علامت تجاری خود حمایت می‌نماییم. این همکاری‌ها شامل شناسایی هر گونه حقوق بالقوه، برداشتن هر گونه مانع بالاقوه، تامین امنیت علامت تجاری و گسترش حفاظت از آن در سایر نقاط جهان می‌باشد. همچنین ما به شدت بر کسب و کار خود نظارت می‌کنیم و از هر گونه استفاده‌ی غیر مجاز از برند نستله در هر کجای جهان جلوگیری می‌نماییم. برای اطمینان از حفاظت از علائم تجاری به صورت منسجم ما یک شبکه‌ی حقوق مالکیت فکری در ۴۸ کشور جهان ایجاد کرده‌ایم. 

چگونه شرکت نستله با تغییر ذائقه ی مصرف کنندگان همگام است؟

با بیش از ده هزار محصول مختلف نستله محصولاتی را برای هر لحظه از روز و برای هر سنی تدارک دیده است. برای پاسخگویی به انتظارات مصرف‌کنندگان ما کارشناسانی را در مناطق مختلف برای یافتن ذائقه‌های گوناگون گماشته‌ایم.  به عنوان مثال نستله بیش از ۲۰۰ ترکیب مختلف از نسکافه دارد. برای بازارهای محلی علامت‌های تجاری محلی نیز وجود دارند که برای پاسخ به نیازها و سلیقه‌های محلی ایجاد شده‌اند و موجب شکل گیری کسب و کار گسترده‌تری می‌شوند. ما به طور منظم تمامی محصولات شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم و مواردی را که در مناطق مختلف طرفدار ندارند را حذف نموده و یا در آن تغییرات مورد نظر را ایجاد می‌کنیم. 

چه زمانی نستله اولین ثبت علامت تجاری را انجام داد و آخرین ثبت علامت تجاری آن کدام است؟

قدیمی‌ترین علامت تجاری ملی نستله در سال ۱۸۷۴ در هنگ کنگ به ثبت رسید و همچنان فعال است. در آن زمان سوئیس یک قانون علامت تجاری ملی نداشت. همچنین علامت لانه‌ی پرنده‌ی نستله برای اولین بار در دادگاهی در ووی  و در سال ۱۸۷۵ به ثبت رسید.  درسال ۱۸۹۰ هنری نستله توانست آن را به عنوان یک علامت تجاری فدرال در سوئیس به ثبت برساند. ما هر سال علامت‌های تجاری جدیدی را به ثبت می‌رسانیم به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ علامت‌های تجاری جدیدی برای مواد مغذی، غذای حیوانات و بستنی به ثبت رسید و این موارد از کشوری تا کشور دیگر فرق می‌کند، به عنوان مثال ما اخیرا علامت‌های تجاری جدیدی تحت عنوان Tyanouchka  برای شیرینیجات و Little nightmares برای بستنی در بازار روسیه به ثبت رساندیم.

چه زمانی نستله از سیستم مادرید برای ثبت بین‌المللی علامت تجاری استفاده نمود؟ 

نستله بین‌المللی نمودن فعالیت‌های خود را به سرعت در همان مراحل اولیه آغاز نمود. این شرکت در سال ۱۹۰۵ و با بازنشست شدن هنری نستله با شرکت شیر آنگلو سوئیس  که در سال ۱۸۶۶ تاسیس شده بود ادغام شد و در آستانه و نیمه‎ی اول قرن بیستم فعالیت های خود را در کشورهای مختلف توسعه داد.

سیستم مادرید مدیریت علامت‌های تجاری ما را تسهیل نمود و مزایایی برای ما به وجود آورد. برای مثال ما توانستیم با یک درخواست واحد، با یک زبان واحد و با پرداخت هزینه‌های آن با فرانک سوئیس در چندین کشور علامت خود را به ثبت برسانیم. ما با استفاده از این سیستم هنگامی که قصد داشته باشیم کسب و کار خود را گسترش دهیم کشورهایی را که تمایل داریم که علامت تجاری ما در آن‌ها مورد حمایت قرار گیرد را انتخاب می‌نماییم و علامت خود را در آن جا ثبت می کنیم. همچنین زمانی که کشور جدیدی سیستم مادرید را می‌پذیرد ما با ثبت از طریق این سیستم حقوق خود را در آن کشورتوسعه داده و مورد حمایت قرار می‌دهیم. از امتیازات دیگر این سیستم این است که هزینه‌ها از پیش تعیین شده‌اند و از هزینه‌ها شگفت‌زده نمی‌شوید. تشکیل پرونده‌های متمرکز و مدیریت مناسب این سیستم نیز به این معنا است که کاربرانی چون ما می‌توانند تغییرات مالکیت را در یک مرحله‌ی واحد ثبت نمایند. 

نقش رسانه‌های اجتماعی در شرکت‌هایی مانند نستله چگونه است؟

رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی تجارت الکترونیک چشم انداز و راه شرکت‌هایی چون نستله را برای عرضه و فروش کالاهای خود تغییر می‌دهند. به ویژه نستله در این عرصه بسیار فعال است و بیش از چهار میلیارد از درآمد خود را از این طریق به دست آورده است. همچنین این فضا فرصتی بزرگ برای تعامل با مشتریان و درک بهتر نیازهای آن ها فراهم می‌آورد. 

شما چگونه با محصولات تقلبی یا مشابه برخورد می کنید؟

جعل و تقلب نستله را مانند هر شرکت تولیدی دیگر تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به مواد غذایی بودن محصولات شرکت، ما تمامی اقدامات لازم را برای محافظت از علامت‌های تجاری خود و به نفع مصرف‌کنندگان انجام می‌دهیم. این امر شامل ایجاد روابط قوی با مقامات اجرایی و آداب و رسوم محلی برای افزایش آگاهی در خصوص حقوق مربوط به علامت تجاری و متوقف کردن تولید کالاهای جعلی است. نظارت و دفاع از حقوق مالکیت فکری بخشی اصلی از فعالیت‌های ماست. ما میان محصولات تقلبی و محصولات مشابه تفاوت قائل می‌شویم و برای حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان و حقوق مربوط به کسب و کار خود تمام ارزیابی‌ها و تلاش‌های ممکن را انجام می‌دهیم.

به عنوان آخرین سوال، علامت تجاری محبوب شما در نستله کدام است؟

بین تمام این محصولات فوق‌العاده انتخاب بسیار دشوار است اما پایان روز خود را باید با “کیت کت ” جشن بگیرید.