از بزرگ ترین پایگاه داده مالکیت فکری به رایگان استفاده کنید

“WIPO LEX: ساخت پایگاه داده‌ی جهانی حقوق مالکیت فکری”

طی ۵ سال، وایپولکس یک پایگاه داده‌ی جهانی منحصر به فرد در خصوص حقوق مالکیت فکری، قوانین مرتبط با آن و معاهدات دربیش از ۱۹۰ کشور، به یک ابزار پژوهشی -حقوقی ارزشمند و موثق شده تبدیل شده است. با جذب ۸/۱ میلیون کاربر در سال باید گفت وایپولکس به طور موثری اولین منبع جهانی در خصوص قوانین مالکیت فکری است.

وایپولکس رایگان است و هر فردی می تواند بدون پرداخت هزینه ای از آن استفاده نماید. این پایگاه داده به خوبی توانسته است خلا موجود در دسترسی به منابع حقوق مالکیت فکری را پر نماید و در طول این پنج سال به اولین منبع مرجع جهان برای حقوق مالکیت فکری تبدیل شده است.  در طول سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ ایالات متحده‌ی آمریکا بیشترین میزان کاربران از این پایگاه داده را داشته است. پس از آن کشورهایی مانند فرانسه، مکزیک، فیلیپین، اسپانیا، هندوستان، چین و کلمبیا در سال های مختلف رده های متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند.

یک دارایی اطلاعاتی کاملا جهانی 

وایپو متعهد به ایجاد یک منبع مرجع جهانی برای اطلاعات حقوق مالکیت فکری و تجزیه و تحلیل آن است و وایپولکس یک بخش کلیدی از این هدف استراتژیک است. هدف ایجاد مجموعه‌ای جامع، کاربر پسند، ساده و رایگان از تمامی مقررات حقوق مالکیت فکری کشورهای عضو وایپو، سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی است.

علاوه بر قوانین ملی، وایپولکس شامل معاهدات بین‌المللی و منطقه‌ای به علاوه‌ی تعداد زیادی از توافقات دوجانبه‌ی مربوط به حقوق مالکیت فکری می‌باشد. علاوه بر قوانین کنونی این مرجع شامل قوانین تاریخی که اصلاح شده و یا جایگزین شده‌اند نیز می‌باشد. همه‌ی این متون حقوقی به وسیله‌ی یادداشت‌های کتابشناسی و لینک‌های ارجاعات متقابل افزایش یافته است و همه‌ی آن ها نیز رایگان است.

نتیجه مجموعه‌ای غنی و گسترده است. وایپولکس در حال حاضر بیش از سیزده هزار سند از ۱۹۰ کشور را در بردارد و روز به روز به تعداد آن افزوده می شود و اطلاعات آن تکمیل می‌گردد.

دکتر الادر سبنی  مدیر اجرایی موسسه‌ی بین‌المللی قانون کسب و کار در دانشکده‌ی حقوق دانشگاه فریبورگ می‌گوید:” وایپولکس برای اولین بار تصویری کامل از دیدگاه‌های ملی و بین‌المللی در خصوص مسائل مربوط به حقوق مالکیت فکری ارائه می‌دهد که در عصر دیجیتال به یک ابزار ضروری برای وکلا و متخصصان حقوقی در سرتاسر جهان تبدیل شده است.”

اطمینان از دسترسی کاربر پسند 

اگرچه کمیت و میزان اطلاعات برای جهانی شدن و اعتبار یک پایگاه داده اهمیت دارد اما کیفیت نوع دسترسی به آن نیز بسیار مهم است. وایپولکس برای کمک به کاربران به جهت سرعت و سهولت دسترسی به داده‌ها طراحی شده است. کاربران می‌توانند با کلید واژه‌ای در خصوص کشور یا موضوع به جستجوی خود بپردازند.  نتایج جستجو سپس با ساختار سلسله مراتبی استانداردی ارائه می شود که باعث درک آسان برای افراد گوناگون و سهولت دسترسی است، از قوانین اساسی و عمومی گرفته تا قوانین مخصوص حقوق مالکیت فکری و معاهدات و قراردادهای مرتبط با حقوق مالکیت فکری همگی در این جستجو برای فرد کاربر نمایان می‌شوند.

چنانچه کاربری به قانونی از طریق وایپولکس دسترسی پیدا کند به روند تکاملی تاریخی آن نیز می‌تواند به راحتی دست یابد. وایپولکس به شش زبان رسمی عربی، چینی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی در دسترس است، البته این در حالی است که هر کدام از قوانین و منابع به زبان اصلی‌شان نیز در وایپولکس موجود می‌باشند که این موجب شده است که در حال حاضر مجموعه‌ی این متون به ۷۹ زبان ارائه شده باشند.

همانطور که گفتیم وایپولکس رایگان است و سالانه بیش از ۸/۱ میلیون کاربر با زمینه‌های فکری مختلف و از کشورهای زیادی را به خود جذب می‌نماید. بیشترین افراد وابسته به این پایگاه داده وکلای حقوق مالکیت فکری، قضات، دانش‌آموختگان حقوق مالکیت فکری، محققان، مخترعان، سرمایه‌گذاران، هنرمندان، کارآفرینان، سیاست‌گذاران، دانشمندان، علاقه‌مندان به حوزه‌ی حقوق مالکیت فکری و سازمان‌های بین‌المللی می باشند.

گستردگی جغرافیایی جامعه‌ی کاربران بسیار وسیع است و میزان استفاده از آن در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته بسیارنزدیک است و نکته‌ی حائز اهمیت این است که استفاده از وایپولکس در کشورهای در حال توسعه به سرعت رو به رشد است. به عنوان مثال فیلیپین از لحاظ رتبه‌بندی کاربران جزو فعالترین کشورها به حساب می‌آید و از رتبه‌ی بیست و ششم در سال ۲۰۱۰ به رتبه ی دوم در سال های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رسیده است. این بسیار دلگرم کننده است زیرا نشان می‌دهد سیاست حقوق مالکیت فکری و و آموزش و پرورش نقش مهمی در توسعه‌ی اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری بازی کرده‌اند.

وایپولکس به وسیله‌ی یک تیم چند زبانه از متخصصان مدام بررسی و به روز رسانی می‌شود، به این صورت که این گروه اطلاعات مربوط به مالکیت فکری و قوانین مربوط به آن  را از ادارات ملی کشورها و دانشگاهیان دریافت کرده و این پایگاه داده را به روز می کند.

وایپولکس یک ابزار آموزشی کارآمد و ضروری برای برنامه‌های تحقیقاتی است

تیم وایپولکس با مشارکت موسسات دانشگاهی از جمله دانشگاه رنمین چین  ، دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شرق چین، دانشگاه میجی ژاپن ، آکادمی دولتی حقوق مالکیت فکری روسیه، آکادمی تجارت خارجی روسیه، موسسه‌ی قانون کسب و کار بین المللی دانشگاه فرایبورگ سوئیس و دانشگاه واندربیلت  ایالات متحده ایجاد شده است. این مشارکت‌ها برای موفقیت وایپولکس و رشد آینده‌ی آن ضروری است.

افزایش جهانی شدن و پیشرفت سریع فناوری تغییرات پی در پی و مهمی را در قوانین حقوق مالکیت فکری بسیاری از کشورها به وجود آورده است. در این زمینه، شرکای وایپولکس در خصوص آخرین تحولات مربوط به حقوق مالکیت فکری مربوط به کشورهای مختلف در سرتاسر جهان منابع قابل اعتمادی محسوب می‌شوند.

همانطور که گفتیم وایپولکس یک ابزار آموزشی کارآمد و ضروری برای برنامه های تحقیقاتی است. پروفسور ایوان بلیزنتس  رئیس آکادمی دولتی حقوق مالکیت فکری روسیه در این زمینه می‌گوید:” در طول سه سال اخیر پایگاه داده‌ی وایپولکس به یک منبع دانش با ارزش تبدیل شده است و یک منبع جامع و قابل اعتماد حقوقی در جهان محسوب می‌شود.”

همراه با تکامل قوانین حقوق مالکیت فکری وایپولکس نیز گسترش پیدا می‌کند. تمام تلاش مشارکت‌کنندگان در این پایگاه داده این است که موقعیت خود را به عنوان ارائه دهنده‌ی اطلاعات جهانی در خصوص حقوق مالکیت فکری تقویت نماید. به ویژه این که این پایگاه داده توانسته است مطالعات تطبیقی در این خصوص را تسهیل نماید. بدین جهت بیان می‌شود که وایپولکس بدون شک نقطه‌ی پایان مشکلات در خصوص مطالعات تطبیقی در حوزه‌ی مالکیت فکری است.

نکته ی نهایی این که دسترسی به وایپولکس به صورت رایگان در سایت سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو  امکان پذیر است.

منبع:

 

http://www.wipo.int/wipo_magazine/en/2016/04/article_0006.html

http://www.wipo.int/wipolex/en/