یادداشت (فین تک)

فین تک (Fin Tech) را بشناسیم 

فین‌ تک چیست؟
فین‌ تک (FinTech)به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک یا فناوری‌های مالی معادل(Financial technology) است و به عنوان صنعتی در فضای اقتصادی در قرن ۲۱ شناخته می‌‌شود. فین تک در ابتدا صرفا در خصوص مؤسسات تجاری و مالی به کار می‌‌رفت اما پس از پایان دهه اول قرن ۲۱ مفهوم آن توسعه یافت و هرگونه نوآوری فنی و تکنولوژیک در بخش خدمات مالی را در بر می‌‌گیرد. از جمله می‌‌توان به تکنولوژی های مربوط به آموزش و تحصیلات مالی، بانکداری خرد و سرمایه گذاری اشاره کرد.

با رشد سریع اینترنت و همچنین استفاده رو به گسترش تلفن‌‌های هوشمند، تکنولوژی مالی رشد بسیار فزاینده ای داشته است و فین تک که در ابتدا در تکنولوژی ناظر بر بخش اداری بانک ها یا شرکت های تجاری به کار می رفت، در حال حاضر به طیف گسترده ای از تکنولوژی ها دلالت دارد.

۲. شرکت فین تک چیست؟
شرکت های فین تک در واقع استارت آپ‌‌هایی هستند که سیستم های مالی فعلی را که کمتر با نرم افزار سروکار دارند، به چالش طلبیده است. فین تک‌‌ها می خواهند تعاریف جدیدی از نحوه صرفه جویی، پس انداز، وام گرفتن، سرمایه گذاری، انتقال پول، خرج کردن و محافظت از پول ارائه دهند.

انقلاب «فین‌تک» یا ادغام خدمات مالی با فناوری ارتباطات، یک پدید نوظهور در دنیای IT است که موجب تغییر شکل امور مالی همراه با کاهش هزینه‌‌‌ها و بهبود کیفیت خدمات مالی و ایجاد یک چشم‌انداز مالی متنوع ‌ خواهد شد. تسهیل امور مالی برای افراد آن‌‌چنان جذاب بوده است که تنها در فاصله زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴، صنعت «فین‌تک» حدود ۴۰۰ درصد رشد کرده و از ۳ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

کل سرمایه‌گذاری جهانی در این حوزه از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ حدود ۴۹.۷ میلیارد دلار بوده است که یک‌ چهارم این سرمایه‌گذاری در نیمه نخست سال ۲۰۱۵ انجام شده است. به ‌طور کلی سرمایه‌ گذاری جهانی در «فین‌تک» در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۵ درصد معادل ۹.۶ میلیارد دلار رشد کرده و به ۲۲.۳ میلیارد رسیده است.

سرمایه‌ گذاری بخش «فین‌تک» در اروپا بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از دو برابر شد و حدود ۱۲۰ درصد رشد کرد. این رقم در آلمان بالغ بر رشد ۸۴۳ درصد است. در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، سرمایه‌ گذاری در بخش «فین تک» در سال ۲۰۱۵ بیش از چهار برابر شده و معادل ۴.۳ میلیارد دلار بود. بیشترین سهم در این منطقه مربوط به چین و هند است.

گزارش های مشاهده شده در صنعت پرداخت نشان می‌‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۸ درصد پرداخت شرکت ها در دست شرکت های فین تک خواهد بود.

۳. هدف فین تک چیست؟
ایجاد تحول صنعت مالی و بانکداری و شکل گیری دوباره آن با رعایت ۳ اصل اساسی:

کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس های مالی)
حذف بروکراسی ها و شکستن محدودیت های زمانی و جغرافیایی
توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطر ها و ریسک های احتمالی

۴. حوزه های فعالیت فین تک کجاست؟
پشتیبانی: فین تک های پشتیبان با استفاده از توان مالی خود اقدام به پشتیبانی از کسب و کار های مالی می نمایند. فعالیت هایی نظیر سازماندهی و جمع آوری اطلاعات مالی، سرمایه گذاری، تامین منابع مالی، مشاوره در حوزه های مالی (دریافت ها و پرداخت ها) و غیره از جمله فعالیت های این فین تک ها می باشد که بسته به نیروی کار و سرمایه آنها انجام می پذیرد.

میانجیگر و مشاوره ای: فین تک های مشاوره ای و میانجیگر با بررسی تجارت در ابعاد گوناگون راه حل های مورد نیاز بخش های تجاری و مشتریان را یافته و در این بین با گذر از بازار های سنتی کسب و کار و مشتری، به کمک فضای مجازی و بازار یابی خلاقانه، ارتباط بین مشاغل (B۲B) ، مشاغل با مشتریان (B۲C) و مشتریان با همدیگر (C۲C)رافراهم‌‌می‌‌آورند.

بیمه: این نوع فین تک ها با عنوان (Insure-Tech ) شناخته می‌‌شوند و به ارائه خدمات مختلفی در حوزه بیمه و مسائل مالی آن می پردازند. ساخت برنامه های نرم افزاری مورد نیاز شرکت های بیمه تا تربیت مدیران و نیروی انسانی ماهر و حتی تبلیغات جهت شرکت‌‌های بیمه ای از جمله حوزه های فعالیت این فین تک ها می باشد. در پاره ای از موارد این استارت آپ ها در زمینه تامین منابع مالی بیمه ای نیز فعالیت می نمایند.

خدماتی: فین تک های خدماتی در زمینه ارائه خدمات مالی به اشخاص حقیقی، شرکت های کوچک و سایر استارت آپ های نوپا فعالیت دارند و همچون وکیل، کارهای مالی اشخاص را انجام می دهند. این شرکت ها با استفاده از برنامه نویسان برنامه ها و اپلیکیشن های مالی و حسابداری را بسته به سفارش مشتریان آماده سازی و پشتیبانی می‌‌نمایند.

واسطه‌‌ای: فین تک های واسطه ای با برقراری ارتباط بین بنگاه های کوچک، بنگاه های بزرگ و جامعه در حوزه های مختلف بیمه ای و مالی فعالیت دارند. در حقیقت این فین تک ها با تمرکز بر روی افراد جامعه هدف بنگاه های اقتصادی و بیمه ای را به منابع اطلاعات مورد نیازشان مرتبط می کنند.

۵. شرکت های برتر فین تک در جهان
Square : Square یک شرکتFintech است که در سان فرانسیسکو قرار دارد و ارزش تخمینی آن در حدود ۵.۵ میلیارد دلار برآورد شده است. این شرکت، خدمات پرداخت موبایلی را ارائه می‌دهد. این شرکت تا به امروز توانسته اپلیکیشن خود را در ۱۰۰ کشور مختلف و با زبان‌های متفاوت عرضه کند. در حال حاضر این کمپانی با Apple Pay و Snap chat همکاری نزدیکی دارد.

Stripe : Stripeنیز فین تک دیگری است که دفتر آن در سان فرانسیسکو واقع شده است. این شرکت، خدمات پرداخت به وسیله موبایل، اپلیکیشن و اینترنت را میسر می‌کند . طبق گزارش لوییس کلارک، مدیر این شرکت ارزش آن ۲.۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. Stripe برای ارائه راهکارهای تجارت الکترونیک با اپل، فیسبوک و توییتر همکاری می‌کند.

PayPal : پی پال از جمله Fintech های با سابقه است که در سال ۱۹۹۸ در پالو آلتو امریکا راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۰۲ این شرکت به طور کامل به eBay واگذار شد. این شرکت که خدمات نقل و انتقال آنلاین پول در سراسر جهان را ارائه می‌کند، ۲.۸ میلیارد دلار ارزش دارد. برای باز کردن یک حساب پی پال، شما تنها نیاز به یک آدرس ایمیل دارید؛ سپس به وسیله این ایمیل متصل به حساب پی پال، شما قادر خواهید بود به صورت مستقیم و کاملا امن پول پرداخت کنید یا به حساب دیگری انتقال دهید. همچنین می‌توانید به حساب دیگران نیز پول بفرستید.

۶. فین تک در ایران
در ایران نیز در سال های اخیر، شرکت های مالی و حسابداری در حال الکترونیکی کردن خدمات خود هستند. برای مثال، طراحی سامانه های پرداخت آنلاین جهت خرید مشتریان، طراحی نرم افزارهای اختصاصی حسابداری، راه اندازی اپلیکیشن های مدیریت منابع مالی، خدمات انتقال پول و غیره از جمله فعالیت های فین تک ها در ایران است.

چند نمونه از فین تک های ایرانی عبارتند از:

– زرین‌پال: ارائه دهنده درگاه پرداخت،کیف‌پول،کیف پول آنلاین و..

– پی پینگ: خدمات پرداخت آنلاین پی پینگ یک درگاه دریافت و پرداخت پول بصورت آنلاین مناسب کسب و کارهای خرد و اشخاص می باشد.

– مانیار: سامانه مدیریت مالی شارژ ساختمان و مجتمع های مسکونی.

– فاندوران: بستری برای جذب حمایت مالی برای پروژه های خلاقانه.