آی بی ام همچنان رکورد دار ثبت حق اختراع است


همکاران سیستم- برآوردها نشان می‏‌دهد شرکت آی بی ام در دنیای حق ثبت اختراعات همچنان یکه‏‌تاز است.

به گزارش وب‏سایت CIO Today ، شرکت آی بی ام در سال 2012 موفق شده است حق امتیاز 6 هزار و 478 مورد اختراع جدید را برای خود ثبت کند و برای بیستمین سال متوالی صدرنشین دنیای ثبت حق اختراعات باشد. بیش از 8 هزار مخترع آی بی ام که در 46 ایالت آمریکا و 35 کشور جهان فعالیت می‏‌کنند، در رکوردشکنی سال 2012 آی بی ام سهیم بوده‏‌اند. 30 درصد از حق اختراعات ثبت‏‌شده در سال 2012 حاصل تلاش مخترعانی است که در خارج از آمریکا فعالیت می‏‌کنند.

بر اساس این گزارش، شرکت آی بی ام در سال‏‌های بین 1993 تا 2012 حدود 67 هزار حق اختراع در آمریکا به ثبت رسانده است. تعداد حق اختراعاتی که این شرکت در سال 2012 در آمریکا به ثبت رسانده است نیز از مجموع حق ثبت اختراعات شرکت‏های آمازون، اپل، ای ام سی، اچ‌پی، اوراکل/سان میکروسیستم، اینتل، سایمانتک و اکسنچر بیشتر است.

این گزارش نشان می‏‌دهد شرکت سامسونگ در سال 2012 از نظر میزان ثبت حق اختراع در رده دوم قرار دارد. سامسونگ در این سال توانسته 5 هزار و 81 حق اختراع برای خود ثبت کند. شرکت کانن نیز در این رتبه‏‌بندی سوم است. شرکت‏‌های سونی و پاناسونیک نیز به ترتیب چهارم و پنجم هستند. شرکت‏های مایکروسافت، توشیبا، هون های، جنرال الکتریک و ال جی الکترونیک نیز رتبه‏‌های ششم تا دهم این فهرست را از آن خود کرده‏‌اند.

برخی از جالب‏‌ترین حق اختراعاتی که آی بی ام در سال 2012 برای خود ثبت کرده است، به سیستم‏‌ها و روش‏‌های هوشمند پرسش و پاسخ مربوط است. این اختراعات به آی بی ام کمک می‏‌کند سیستم هوشمند واتسون خود را به قابلیت‏‌هایی مجهز کند که بتواند پاسخ پرسش‏‌هایی را که به زبان طبیعی پرسیده می‏‌شوند، بیابد.

آی بی ام در این اواخر حق اختراع فناوری‏‌های پردازش ابری سبز را نیز برای خود ثبت کرده است. این اختراع به عرضه‏‌کنندگان خدمات پردازش ابری کمک می‏‌کند تا پایگاه‏‌های داده خود را به گونه‏‌ای مدیریت کنند که انرژی کمتری مصرف کند و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست وارد آورد.

منبع :

www.cio-today.com/news/IBM-Wins-Patent-for–Green–Cloud/story.xhtml?story_id=023000DQ7H2G