آغاز فرایند اجرایی شناسایی شرکت‌های دانش بنیان

فرایند شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان که از تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۱ شروع شده است، از طریق سایت کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه دارد.
بر اساس ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان که در سال ۸۹ به تصویب رسیده است،شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان، شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های بر‌تر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.
ماده ۳ این قانون امتیازات و معافیت‌هایی از جمله معافیت مالیاتی ۱۵ ساله و پرداخت تسهیلات بانکی و حمایت‌های مالی را برای این شرکت‌ها مقرر داشته است. آیین نامه اجرایی قانون در آبان ماه سال ۹۱، به تصویب هیات وزیران رسیده است و طبق ماده ۳ آیین نامه، کارگروهی متشکل از مسئولین و مقامات دولتی برای تدوین حوزه‌های فعالیت‌های دانش بنیان و معیارهای تشخیص مصادیق شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان، و نظارت بر اجرای قانون تشکیل شده است. این کارگروه معیارهایی را برای تشخیص شرکت‌های دانش بنیان تعیین و بیان نموده و با راه اندازی یک سایت و اعلام فراخوان عمومی، از شرکت‌هایی که حائز شرایط هستند، ثبت نام می‌کند.
این فرایند از ۲۶ اسفند سال ۹۱ شروع شده و طی چند مرحله، شرکت‌های دانش بنیان باید نسبت به ثبت نام و ارسال اسناد ومدارک از طریق سایت اقدام نمایند. بر این اساس؛
۱- شرکت‌هایی که دارای بیش از ۳۰ نفر نیروی انسانی تمام وقت هستند از ۲۶ اسفند ۹۱ تا ۱۵اردیبهشت ۹۲
۲- شرکت‌هایی که دارای بیش از ۲۰ نفر نیروی انسانی تمام وقت هستند از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵تیر ۹۲
۳- شرکت‌هایی که بیش از ۱۰ نیروی انسانی تمام وقت دارند از ۱۵ تیر تا ۱۵ مهر ۹۲
۴- شرکت‌هایی که دارای کمتر از ۱۰ نفر نیروی انسانی تمام وقت هستند از ۱۵ مهر به بعد باید نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
سایت کارگروه یاد شده از نشانی زیر قابل دسترس است:
http: //daneshbonyan. ir

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *