آغاز حمایت از شرکت های دانش بنیان برای دریافت انواع خدمات مالکیت فکری

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد: با توجه به اهمیت خدمات مالکیت فکری در تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه و حفاظت و توسعه بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان در داخل و خارج کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از دریافت این خدمات برای شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب خدمات توانمندسازی را آغاز کرد.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: خدمات مالکیت فکری که صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جاری برای نخستین بار از دریافت آن‌ها حمایت می‌کند عبارت از ثبت اختراع، طرح و نشان تجاری در داخل و خارج کشور و خدمات ممیزی و مدیریت دارایی‌های فکری است.
به گفته وی در بخش «ممیزی و مدیریت و ارزش‌گذاری دارایی‌های فکری» به عنوان یکی از مهمترین خدمات این حوزه، شرکت‌ها می‌توانند از 3خدمت “جستجوی دانش‌پیشین” (Novelty Check) ، “نقض‌پتنت”(Infringement) و “تحلیل پتنت” استفاده کنند.

ملکی فر در توضیح خدمات “نقض پتنت” خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی یا شرکت‌هایی که در آستانه صادرات محصولات و خدمات خود قرار دارند، می‌توانند با استفاده از خدمات نقض پتنت اطمینان یابند که فروش محصول، خدمت یا دانش فنی آن‌ها در کشور مقصد، موجب نقض حقوق مالکیت فکری سایر شرکت‌ها نمی‌شود. همچنین این شرکت‌ها می‌توانند با ثبت دارایی‌های فکری خود در مقاصد صادراتی، از بازارهای صادراتی خود پیشگیرانه حفاظت کنند.

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی درباره تحلیل پتنت نیز افزود: شرکت‌های دانش‌بنیانی که قصد توسعه محصولات فناورانه جدید دارند نیز می‌توانند با استفاده از خدمات تحلیل پتنت، شناخت عمیقی از آخرین وضعیت دانش و فناوری در حوزه‌های مرتبط به دست آورده و مسیر توسعه و اکتساب محصول را شتاب ببخشند.
علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر از فرایند دریافت این خدمات و جزئیات بیشتر در خصوص میزان و نحوه حمایت صندوق می‌توانند با مدیریت خدمات توانمندسازی (شماره تماس: 42170692) تماس بگیرند.

منبع: خبرگزاری فارس