آخرین اخبار مالکیت فکری از هند

آمار مربوط به پتنت

در سال های ۱۷-۲۰۱۶ ،  ۴۲۲/۱۲ مورد اظهارنامه ی پتت، فایل شده که ۹۱۹۴ مورد آن (۷۴%) از جانب موسسات خارجی است. در کل ۱.۴۵.۰۰۰ اظهارنامه ی پتنت، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ فایل شده است که باز هم ۱.۰۵.۰۰۰ مورد آن توسط موسسات خارجی بوده است. 

هیئت های علمی برجسته، تعداد کم فایل ها توسط شرکت ها و مخترعان هندی را ناشی از عدم انگیزه و تعلیق در فرآیند ثبت پتنت می دانند.

ابتکاراتی نظیر “استارت آپ هند ” صورت گرفته تا فایل پتنت ها را بهبود بخشیده و فرهنگ نوآوری را بپروراند.

منبع:

http://timesofindia.indiatimes.com/city/bengaluru/۷۳-percent-of-patent-requests-in-Indiafiled-by-foreigners/articleshow/۵۳۴۸۲۷۶۵.cms

سپتامبر ۲۰۱۶

تکثیر دانش و دسترسی به آن

سه ناشر (به نام های: آکسفورد  ، کمبریج  و تیلر اند فرانسیس ) علیه فروشگاه تکثیری به نام (خدمات تکثیر رامشواری ) واقع در ساختمان دانشگاه دهلی، دادخواست نقض کپی رایت طرح کردند. ناشران همچنین ادعا کردند که فروشگاه تکثیر به دستور دانشگاه دهلی عمل می کرده است تا دانشجویانش کتاب های درسی را خریداری نکنند. ناشران مدعی بودند که تکثیر فصول کتاب ها و مطالب درسی قطعا موجب نقض کپی رایت می شود. 

خواندگان که تحت حمایت دانشگاه دهلی بودند این طور استدلال کردند که تکثیر مطالب برای اهداف آموزشی در شمول استثنائات کپی رایت قرار می گیرد. یکی از استدلالات آن بود که دانش آموزان مطالبی را تکثیر کرده اند که مربوط به آمادگی برای امتحانات بوده و نه بهره برداری تجاری.

دادگاه عالی دهلی، دادخواست خواهان ها را رد کرد. قاضی “راجوی ساهای اندلا” متذکر شد که “کپی رایت یک حق الهی نیست ” و این طور نتیجه گرفت که نیازی به محاکمه نبوده زیرا هیچ گونه نقض قابل تعقیب قانونی رخ نداده است.

دادگاه همچنین اعلام کرد که عبارت ” انتشار رونوشت اثر برای عموم” تحت قسمت دو بند الف ماده ی ۱۴ نمی تواند به معنای “تکثیر کردن اثر” تفسیر شود.

ماده ی ۵۲ قانون کپی رایت، اعمالی را که نباید نقض کپی رایت محسوب شوند فهرست کرده است.  قسمت اول بند الف ماده ی ۵۲ بیان می دارد که تکثیر اثر توسط معلم/دانش آموز در فرآیند آموزش، ارتکاب نقض محسوب نمی شود. دادگاه متذکر شد که دانش آموزان معمولا برای مقاصد شخصی  یادداشت برمی دارند یا رونوشت تهیه می کنند که تحت عنوان “رفتار منصفانه ” قابل حمایت است. دادگاه اظهار داشت: “وقتی اثر یک عمل یکسان است، تفاوت در نحوه ی انجام آن عمل، توفیری نکرده و آن را به عمل مجرمانه تبدیل نمی کند. به طور مشابه، دادگاه متذکر شد که دانش آموزان می توانند از صفحات کتابهای درسی ای که امانت گرفته اند با گوشی های همراه خود عکس گرفته و از آن پرینت بگیرند که این کار تحت عنوان رفتار منصفانه قرار می گیرد که پیشرفتی در تکنولوژی تکثیر دستی  یا تکثیر عکاسی  است. 

منابع:

http://www.hindustantimes.com/delhi/publishers-lose-copyright-case-against-du-sphotocopy-shop/story-Yly۸FJ۱mNjf۷۱snIL۸tpvO.html

http://spicyip.com/۲۰۱۶/۰۹/du-photocopy-case-a-breakthrough-in-indian-copyrightjurisprudence.html

اکتبر ۲۰۱۶

گام هایی برای تسریع بررسی پتنت در اداره ی پتنت هند

اداره ی پتنت هند در حال انجام اقداماتی تکمیلی جهت تسریع بررسی پتنت است. در حال حاضر اداره ی پتنت، پس از انتصاب آزمونگر پتنت جدید که قبلا مورد اشاره قرار گرفت، خواستار اظهارنظر کاربران نهایی درباره ی بهبود بررسی پتنت شده است. نمایندگان پتنت  و دیگر سهامداران دعوت شده اند. اولین نشست در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶ و نشست بعدی برای ۲ نوامبر ۲۰۱۶ تدارک دیده شده است.

نوامبر ۲۰۱۶

فهرست منتشر شده از نشانه های جغرافیایی ثبت شده در اداره ی پتنت هند

اداره ی پتنت هند فهرستی از اظهارنامه های نشانه های جغرافیایی را که از سپتامبر ۲۰۰۳ تا کنون از هر کدام از ایالت های هند دریافت شده است منتشر کرده. در مجموع ۲۷۲ مورد اظهارنامه و ثبت تا به امروز موجود است.   

منبع:

http://www.ipindia.nic.in/writereaddata/Portal/News/۲۸۳_۱_REGISTRATION_DETAILS_OF_GI_ TILL_DATE_March_۲۰۱۲_Till_Date.pdf

تحقیق دولت در خصوص انحصار داده ها در صنعت دارو

دولت درصدد است معیارهایی را معرفی کند که با به تاخیر انداختن ورود رقبای عام (ژنریک)، از گروه های دارویی بزرگ، حمایت می کنند. دپارتمان سیاستگذاری و ارتقای صنعتی ، شعبه ای از وزارت تجارت، درصدد است که دوره ی چهارساله (از زمان زمان تایید دارو) را به ده سال افزایش داده، و بنابراین حمایت را به دارو ها نیز تسری می دهد.

اقدام برای تغییر در این مدت، احتمالا در جلسه ی “هیئت مشورتی فنی دارو ” که یک کمیته ی مشاوره ی عالی در وزارت سلامت است مورد بررسی قرار خواهد گرفت. طبق قاعده ی  E۱۲۲  مقررات دارو و لوازم آرایشی ۱۹۴۵ : “یک داروی جدید باید در طی دوره ای چهارساله از تاریخ اولین تایید خود، همچنان داروی جدید تلقی شود.” پیشنهاد تغییر این دوره به دوره ای ده ساله بدان معناست که یک شرکت دارویی داخلی، اگر بخواهد یک داروی ژنریک را روانه ی بازار کند باید به مرجع مرکزی اعطای لایسنس،  برای تایید درخواست دهد.

این اقدام بر قابلیت دسترسی و قیمت گذاری داروها برای عموم مردم تاثیر خواهد گذاشت.

منبع:

http://timesofindia.indiatimes.com/city/mumbai/Govt-considering-a-form-of-data-exclusivityto-give-protection-to-Big-Pharma/articleshow/۵۵۲۱۲۴۵۱.cms

  

پخش آنلاین تحت دامنه ی کپی رایت

دپارتمان سیاستگذاری و ارتقای صنعتی، از جانب سهامداران نمایندگی دارد که (تصمیم بگیرد) شرکت های پخش کننده ی اینترنتی  را مشمول کسب مجوزهای قانونی برای انتقال محتوا به عموم قرار دهد یا خیر. ماده ی D ۳۱ قانون کپی رایت پس از مشورت با دپارتمان ها و وزارت خانه ها مورد بررسی قرار گرفت.

در هر کدام از تفاسیر دپارتمان، “انتقال به عموم”، نباید فقط به رادیو و تلویزیون به عنوان رسانه محدود شود. در واقع عبارت “پخش کردن”، باید به همراه عبارت “انتقال  به عموم” تفسیر شود که می تواند تمام رسانه های پخش کننده از جمله اینترنت را در بر بگیرد. 

منابع:

http://www.livemint.com/Politics/Ol۶۲GhloajQmhAPJQI۹L۹L/Copyright-issue-Immediate-relieffor-audio-streaming-websit.html 

http://dipp.nic.in/English/acts_rules/orders/OM_CopyrightAct_۰۵September۲۰۱۶.pdf