Rust یکی از 20 زبان برنامه‌ نویسی برتر جهان شد

همکاران سیستم- به گزارش وب‌سایت ZDnet، مرکز Tiobe بر اساس آخرین بررسی‌های خود فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان را در حالی منتشر کرد که Rust یکی از 20 زبان برتر در این لیست بود و با این وجود همچنان پنج رتبه از Go پایین‌تر قرار گرفت.
یکی از مهم‌ترین عواملی که میزان علاقه‌مندی به استفاده از Rust را افزایش داد قابلیت حافظه ایمن برای ساخت و راه‌اندازی پلتفرم‌های بزرگ بود و به خصوص در شرکت مایکروسافت که ویندوز و Azure را با هدف حذف حفره‌های امنیتی حافظه توسعه می‌دهد و کدهای آنها با زبان‌های C و ++C نوشته شده است، Rust می‌تواند مزایای فراوانی به همراه داشته باشد. خدمات پردازش ابری AWS آمازون نیز برای توسعه کدهای محصولاتی نظیر Lambda، EC2 و S3 از Rust استفاده می‌کند.

زبان برنامه نویسی Rust که در فهرست سال 2019 مرکز Tiobe رتبه 38 را از آن خود کرده بود امسال موفق شد به رتبه 20 صعود کند. فهرست Tiobe بر مبنای جست‌وجوهای انجام شده برای یک زبان برنامه نویسی در موتورهای جست‌وجوی بزرگ تنظیم می‌شود و بنابراین فهرست مذکور نشان نمی‌دهد که این زبان توسط تعداد بیشتری از افراد استفاده شده است و در عوض مشخص می‌شود تعداد بیشتری از توسعه دهندگان نرم افزار در جست‌وجوی اطلاعات مرتبط با این زبان برنامه نویسی هستند.
زبان Rust برای پنجمین سال متوالی محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی در نسخه 2020 مرکز Stack Overflow شد. امسال 86 درصد توسعه دهندگان اعلام کردند مشتاق به استفاده از Rust هستند و تنها 5 درصد گفتند که از آن برای برنامه نویسی استفاده می‌کنند.