89 درصد سازما‌ن‌ها نرم افزار متن باز استفاده می‌کنند

براساس تازه‌ترین بررسی‌هایی که با هدف ترویج استفاده از این قبیل محصولات انجام شد کارشناسان اعلام کردند نرم‌افزارهای منبع باز یا متن باز هر سال در انگلستان بازار 43.15 میلیارد پوندی معادل 59 میلیارد دلاری در اختیار دارند و سهم بزرگی از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

در این میان گفته می‌شود این نرم‌افزارها در سال 2020 میلادی بیش از 46.5 میلیارد پوند ارزش بالقوه برای مشاغل انگلستان به ارمغان آوردند.

این گزارش سومین و آخرین فصل از تحقیقات مرکز OpenUK در مورد تاثیر نرم‌افزارهای منبع باز بر اقتصاد انگلیس بود که نتایج آن در گزارشی با عنوان «وضعیت باز:‌انگلستان 2021» به تفصیل شرح داده شد.

این سازمان در تلاش است پیش از برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی سال 2021 سازمان ملل متحد موسوم به COP26 که در گلاسکو در اسکاتلند برگزار می‌شود، سطح پذیرش نرم‌افزارهای منبع باز در بخش انرژی را ارتقا دهد.

این گزارش جدید ادعا می‌کند که انگلیس برزگ‌ترین مشارکت‌کننده در جریان توسعه نرم‌افزار متن باز در اروپا و پنجمین مشارکت‌کننده بزرگ در سطح جهانی محسوب می‌شود. گفته می‌شود 89 درصد از سازمان‌ها فناوری‌های منبع باز را در جریان کسب‌وکار خود مورد استفاده قرار می‌دهند.

گزارش مرکز OpenUK پیش‌بینی کرده که نرم‌افزارهای منبع باز ارزش 46.5 میلیارد پوندی خود را از طریق همکاری‌ها، مهارت‌ها و کیفیت کدنویسی مرتبط با کسب‌وکارهای انگلیس به دست آورده‌اند. این گزارش براساس مطالعات انجام شده روی 273 شرکت انگلیسی بین ماه‌های مه تا ژوئن 2021 منتشر شد.

منبع: zdnet