۲۰۱۵؛ سال خدمات ابری

۲۰۱۵؛ سال خدمات ابری

همکاران سیستم – گروه تحقیقاتی (Synergy Research Group) با اعلام نتایج مطالعات اخیر خود، گفته سال گذشته میلادی را می‌توان «سال خدمات ابری» نامید.
به گزارش وبسایت Talkin’ Cloud، سینرژی گفته در سال ۲۰۱۵ مشتریان شرکتی، برای نخستین بار هزینه‌های مستقلی به سرویس‌ها و زیرساخت ابری اختصاص دادند.

نتایج بررسی‌های این مرکز پژوهشی نشان می‌دهد که مجموع درآمدهای اپراتورها و فروشندگان ابر، به ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده که از نرخ رشد سالانه ۲۸ درصد برخوردار می‌باشد.
در این حوزه، بالاترین رشد متعلق به خدمات عمومی IaaS (Infrastructure as a Service) و PaaS (Platform as a Service) است. در دوره زمانی یاد شده، حدود ۶۰ میلیارد دلار بابت سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای زیرساخت هزینه شده است.
به طور کلی سرمایه‌گذاریِ ارائه‌دهندگان خدمات ابری در حوزه زیرساخت، ۲۰ میلیارد دلار سود برای آنها به ارمغان آورده است. John Dinsdale تحلیلگر ارشد سینرژی با اشاره به این که فناوری ابر درآمدهای عظیمی ایجاد کرده و رشد جهشی آن در آینده نیز تا مدت‌های طولانی ادامه خواهد داشت، می‌گوید اکنون فرصت مناسب و هیجان‌انگیزی برای فروشندگان خدمات فناوری اطلاعات است که بر ابر متمرکز شوند.
گفتنی است از شرکت‌هایی همچون سیسکو سیستمز، Hewlett Packard Enterprise، آمازون و مایکروسافت به عنوان سردمداران این حوزه یاد می‌شود.