۱۰ سالگی AppStore، فروشگاهی که زندگی مردم جهان را تغییر داد

همکاران سیستم – در ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۸ (۲۰ تیر ۱۳۸۷) اپل فروشگاه اپلیکیشن‌های خود با نام اپ استور (App Store) را راه‌اندازی کرد. از آن تاریخ ۱۰ سال گذشته است و در این مدت، این فروشگاه توانسته زندگی دیجیتالی بسیاری از مردم جهان را برای همیشه تغییر دهد.

به گزارش وب‌سایت tucson.com، اگر چه اپ استور کار خود را با عرضه فقط ۵۰۰ اپلیکیشن شروع کرد ولی اکنون تعداد نرم‌افزارهای این فروشگاه مجازی به ۲ میلیون نرم‌افزار فقط برای آیفون رسیده است.

آمار تعداد برنامه‌های اپ استور همواره به صورت فزاینده‌ای رو به رشد بوده است و برخی کارشناسان معتقدند که تا انتهای سال ۲۰۵۰ می‌توانیم منتظر ارائه ۵ میلیون اپلیکیشن در این فروشگاه اینترنتی باشیم.

اپ استور از همان ابتدا، مشاغل و کسب‌وکارهای جدیدی به راه انداخت و توانست افراد زیادی را ثروتمند کند. شرکت‌ها، برنامه‌نویسان و توسعه‌گران زیادی توانستند از قبل این سایت، نرم‌افزارهای خود را به عموم جهانیان بفروشند و درآمد خوبی کسب کنند.

اپل می‌گوید در این ده سال، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان پول پرداخته کرده است. البته در آن زمان، تلفن‌های همراه بسیار بزرگ بودند و کاربران نیز برای گزینش برنامه‌های مورد علاقه خود حق انتخاب زیادی نداشتند.

با موفقیت اپ استور، به زودی رقبای اپل هم دست به کار شدند و فروشگاه‌های اینترنتی گوگل، آمازون و مایکروسافت هم شروع به کار کرد. هر چند در حال حاضر اپ استور، بیشترین رشد را بین رقبا دارد.

با این حال برخی گروه‌ها و افراد، نسبت به عملکرد این فروشگاه اینترنتی ایراد گرفته‌اند و به آن انتقاداتی وارد کرده‌اند. به عنوان مثال، مرکز فناوری انسانی (Center for Humane Technology) می‌گوید بسیاری از این برنامه‌ها به گونه‌ای مهندسی شده که «توجه ما را به خود جلب می‌کند و این کار اغلب به ضرر ما انجام می‌شود.»

این مرکز برای مبارزه با آثار منفی رسانه‌های اجتماعی شکل گرفته و تعدادی از موسسین آن، از کارکنان سابق گوگل و فیس‎بوک هستند. مرکز یاد شده بر این باور است که اپ استور جزئی از سیستمی است که برای معتاد کردن ما پی‎ریزی شده است. البته اپل به این انتقادات پاسخ داده و گفته درصدد افزودن ابزارهای جدیدی به آیفون برای کنترل زمانی است که افراد برای کار با این اپلیکیشن‌ها صرف می‌کنند.