یک زتابایت ترافیک داده‌های موبایلی جهان تا سال 2022

همکاران سیستم – گزارش جدید مربوط به ترافیک موبایلی جهان منتشر شده از سوی شرکت سیسکو نشان داد سطح داده‌های جهان در سال 2022 میلادی رکورد جدید از خود برجا می‌گذارد و در آن زمان حجم مجموع داده‌هایی که کاربران جهانی از خود برجا گذاشته‌اند به یک زتابایت می‌رسد. با این وجود پیش‌بینی شده است که این اتفاق تاثیر کمی از نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی موسوم به 5G بپذیرد.

شرکت سیسکو در آخرین نسخه از گزارش «شاخص بصری شبکه‌های موبایلی(MVNI): پیش‌بینی ترافیک جهانی داده‌های موبایلی» اعلام کرد ترافیک داده‌های موبایلی جهان توسط کاربران خانگی و سازمانی به صورت سالانه در سال 2022 میلادی به 930 اگزابایت می‌رسد و آن زمان تنها 3 درصد از مجموع ارتباطات موبایلی جهان بر پایه شبکه مخابراتی پرسرعت 5G انجام می‌شود.

این پیش‌بینی در حالی صورت گرفته است که گفته می‌شود در سال‌های پیش‌رو نسل پنجم خدمات مخابراتی با سرعت آهسته‌تر در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. شرکت سیسکو در مجموع اعلام کرده است که در سال 2022 میلادی بیش از 12 میلیارد دستگاه موبایلی و سیستم‌های اینترنت اشیا با قابلیت پشتیبانی از این شبکه مخابراتی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و با این وجود، آن زمان تنها 422 میلیون دستگاه با ارتباطات 5G فعال خواهند بود.

این طور که سیسکو می‌گوید، طی چهار سال آینده ارتباطات دستگاه‌های مبتنی بر گیرنده مخابراتی 5G و سیستم‌های ماشین-به-ماشین تنها 12 درصد از حجم ترافیک داده‌های موبایلی جهان را به خود اختصاص می‌دهند. البته سیسکو در گزارش خود به این مسئله اشاره کرد که در این فاصله زمانی اتصال به شبکه مخابراتی 5G از مقیاس‌های کوچک به مقیاس‌های بزرگ تغییر حالت خواهند داد.

منبع: zdnet