گوگل پیشتاز بازار جست و جوگرها؛ کاربران ناراضی از سیاست حریم خصوصی

گوگل پیشتاز بازار جست و جوگرها؛ کاربران ناراضی از سیاست حریم خصوصی

همکاران سیستم- برآوردهای دو شرکت پژوهشی کام اسکور و پیو (Pew) نشان می‌دهد که گوگل همچنان به پیشتازی خود در بازار موتورهای جست و جو گر ادامه می‌دهد، هر چند که بسیاری از کاربران همچنان از سیاست حریم خصوصی این غول جست و جو گر ناراضی هستند.

به گزارش وب سایت eweek شرکت پیو دریافته است که 83 درصد کاربران موتورهای جست و جوگر از گوگل استفاده می‌کنند، اما 73 درصد آنها نمی‌خواهند که رفتار آنلاین آنها توسط این غول جست و جوگر کنترل شود.

شرکت گوگل چندی است که سیاستی با نام حریم خصوصی را در پیش گرفته و با جمع آوری اطلاعات و داده‌های مربوط به کاربران نتایج جست و جوی آنها را شخصی‌تر می‌کند.

شرکت پیو از طریق انجام یک نظرسنجی در میان کاربران آمریکایی به این نتایج دست یافته است. در این نظرسنجی 68 درصد از کاربران گفته‌اند نمی‌خواهند در هنگام جست و جو هدف تبلیغات آنلاین قرار گیرند. البته 28 درصد کابران نیز از این تبلیغات استقبال کرده‌اند و گفته‌اند از طریق آن می‌توانند به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند. نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد وابستگی کاربران به موتورهای جست و جو روز به روز بیشتر می‌شود اما بسیاری از کاربران از حجم زیاد نتایج جست و جو ناراضی هستند.

شرکت پژوهشی کام اسکور نیز با انجام یک نظرسنجی مشابه دریافته است که سهم گوگل از بازار جست و جوگرها در آمریکا به نسبت ماه قبل میلادی با 0.2 درصد رشد به 66.4 درصد رسیده است. براساس گزارش کام اسکور سهم جست و جوگر بینگ مایکروسافت نیز با 0.1 درصد رشد به 15.3 درصد  رسیده است. اما یاهو با 0.3 درصد کاهش به 13.8 درصد رسیده است.

برآوردهای کام اسکور نشان می‌دهد کاربران آمریکایی در ماه فوریه 17.59 میلیارد مدخل جست و جو ایجاد کرده‌اند که این رقم در ماه ژانویه 17.8 میلیارد مدخل بوده است.

eweek