گوگل جذب سازمان‌ها به گوگل پلاس را هدف گرفته است

گوگل جذب سازمان‌ها به گوگل پلاس را هدف گرفته است

همکاران سیستم- لری پیج، مدیر عامل گوگل، اوایل ماه جاری اعلام کرد که می‌خواهد گوگل پلاس دگرگونی اساسی در شرکت‌ها ایجاد کند. تحلیلگران معتقدند گوگل در شبکه اجتماعی گوگل پلاس جذب شرکت‌ها و سازمان‌ها را هدف گرفته است و این شبکه را سازمانی‌تر از فیس بوک طراحی کرده است.

ویک گاندوترا، نایب رییس ارشد مهندسی گوگل، در کنفرانسی درباره Web2.0  که در سانفرانسیسکو برگزار شد، اعلام کرد که گوگل پلاس، شبکه اجتماعی جدید گوگل به زودی با Google Apps، مجموعه دفتری مبتنی بر پردازش ابری این شرکت یکپارچه خواهد شد. گوگل به طور کاملا اتفاقی اطلاعاتی درباره به روزرسانی جی‌میل منتشر کرد که یکی از قابلیت‌های کلیدی Google Apps محسوب می‌شود.

تمامی این نشانه‌ها حاکی از آن است که این تغییرات بزرگ و اساسی تنها شامل گوگل پلاس نمی‌شود بلکه Google Apps نیز با تحولاتی چشمگیر روبرو خواهد شد.

یکی از سخنگویان گوگل اعلام کرد که این شرکت با سرعت و انرژی هر چه بیشتر تلاش می‌کند تا قابلیت‌های گوگل پلاس را در Google Apps نیز بگنجاند.

دان اولدز، تحلیلگر شرکت Gabriel Consulting Group می‌گوید: «به عقیده من گوگل در شبکه اجتماعی گوگل پلاس  جذب شرکت‌ها و سازمان‌ها را هدف گرفته است و این شبکه را سازمانی‌تر از فیس بوک طراحی کرده است». وی می‌افزاید: «با قابلیت‌های انتخابی که گوگل پلاس دارد، کاربران شرکت‌ها می‌توانند از این تنظیمات برای دسته بندی مشتریان مختلف، همکاران و یا شرکای تجاری خود استفاده کنند.»

اولدز می‌گوید: «گوگل، اجتماعی سازی و ایجاد فرصت‌های همکاری را راهی آشکار برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار و کاربران می‌داند.»

او می افزاید: گوگل با تلفیق گوگل پلاس و  Google Apps دو موضوع مورد تمرکز خود را همزمان پیش می‌برد.

اولدز و سایر تحلیلگران صنعتی اعلام کردند که در انتظار به روزرسانی‌های سازمان محور گوگل پلاس برای استفاده شرکت‌ها هستند. به عنوان مثال، ابزارهای همکاری‌ درون سازمانی که برای سهولت در به اشتراک گذاری پروژه‌های کاری نظیر صفحات گسترده، اسناد و تصاویر طراحی شده‌اند، جزو ویژگی‌های اساسی برای شرکت‌ها به حساب می‌آیند.

براد شیمین، تحلیلگر شرکت Current Analysis نیز به این مطلب اشاره دارد که بسیاری از برنامه‌های کاربردی Google Apps از جمله جی‌میل، تقویم و اسناد گوگل نیز باید دارای قابلیت اجتماعی شدن باشند تا یکپارچگی این دو محصول امکان‌پذیر شود. به علاوه لازم است گوگل تمامی امکانات امنیتی، حریم شخصی کاربران و اصول سازمانی خود را بر روی داده‌های گوگل پلاس نیز اعمال کند.

شیمین می‌گوید: «گوگل برای موفقیت در بازار، باید گوگل پلاس را برای استفاده کسب و کار‌ها، بخشی از Google Apps قرار دهد. به عقیده وی، این یک سیر تکامل طبیعی برای محصول جدید گوگل و مسیری است که بسیاری از محصولات دیگر این شرکت از جمله جی‌میل و اسناد  آن را طی کرده‌اند.»

با توجه به راهی که گوگل برای آماده‌سازی گوگل‌پلاس در پیش دارد، ری اندرلی، تحلیلگر شرکت Enderle Group می‌گوید: «کار و تلاش بی‌وقفه گوگل برای یکپارچه سازی محصولاتش عجیب نیست، اما اینکه این شرکت بتواند این کار را به خوبی انجام دهد شگفت انگیز است.» او در پایان نتیجه می‌گیرد: «این یکپارچه سازی به طور حتم تاثیر بسزایی بر آینده گوگل خواهد داشت، اما به عقیده من بهتر است این شرکت پیش از تمرکز بر روی ادغام محصولات خود، زمان بیشتری را برای اطمینان یافتن از کارایی، امنیت و کیفیت هر کدام از محصولاتش صرف کند.»