اروپا گروه ویژه مقابله با حملات باج‌افزاری تشکیل می‌دهد

به گفته کمیسیون اروپا، حوادث مربوط به حملایت سایبری در این منطقه از 432 مورد در سال 2019 میلادی به 765 مورد در سال 2020 افزایش یافته است.

این مرکز با تمرکز بر حوادث اخیر باج‌افزاری که خدمات مهم در ایالات‌ متحده و ایرلند را مورد هدف قرار داد، هم‌‌اکنون تصمیم دارد یک گروه اختصاصی و چندملیتی متشکل از متخصصان فضای مجازی ایجاد کند تا از این طریق در مواقع حملات شدید سایبری این گروه به سرعت در هر یک از کشورهای منطقه مستقر شوند.

هکرهای که حملات باج‌افزاری را مدیریت می‌کنند با استفاده از یک نرم‌افزار مخرب، داده‌های مهم را در اختیار می‌گیرند و قربانیان را مجبور به پرداخت مبالغ سنگین می‌کنند تا اطلاعات آنها به شرایط عادی برگردد.

ایالات متحده آمریکا نیز به تازگی یک گروه ویژه مخصوص حملات باج‌افزاری تشکیل داده تا بتواند حملاتی که باعث وحشت گسترده مردم در خرید و کمبود سوخت می‌شود را مدیریت کند.

به گفته کمیسیون اروپا، حمله مداوم به خدمات درمانی ایرلند نشانه دیگری از چگونگی تبدیل شدن حملات سایبری به یک تهدید برای امنیت ملی بوده است. در این اتفاق یک گروه باج‌افزاری معروف به «کونتی» با استفاده از سیستم‌های فناوری اطلاعات خدمات درمانی در ایرلند توانست مشکلات گسترده‌ای را در بسیاری از بیمارستان‌های این کشور ایجاد کند.

به گفته «پائول راید» مدیر مرکز خدمات درمانی ایرلند، رفع نواقص پیش آمده در سیستم مرکزی آنها ماه‌ها به طول می‌انجامد و هزینه‌های مالی هنگفت و البته هزینه‌های انسانی فراوان را به آنها تحمیل می‌کند.

منبع: itp