کمبود بودجه، کاغذبازی و فقدان مشکلات اساسی کارآفرینان خاورمیانه

کمبود بودجه، کاغذبازی و فقدان مشكلات اساسی کارآفرینان خاورمیانه

همکاران سیستم- مطالعات جدید نشان داده است که شرکت‌های نوپا در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به سه مشکل اساسی روبرو هستند.به گزارش وب‌سایت zdnet، اخیراً دو مطالعه توسط مؤسسات پژوهشی Wamda و Silicon Oasis انجام شده است که نشان می‌دهد شرکت‌های نوپا (Startups) در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با سه چالش اساسی روبرو هستند. مشکلات مربوط به بودجه و تأمین اعتبار، ضعف‌های حقوقی و قانونی و کمبود مهارت و استعدادهای مورد نیاز از مهم‌ترین موانعی است که شرکت‌های نوپا پیش روی خود دارند.

بر اساس یافته‌های این مطالعات، مشکلات مالی و عدم دسترسی شرکت‌های نوپا به پشتیبانی مالی بانک‌ها مهم‌ترین مشکل این شرکت‌ها است. پژوهشگران دریافته‌اند که بسیاری از بانک‌های فعال در این منطقه از الگوی کسب و کار در شرکت‌های نوپا و نیاز آن‌ها به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت درک درستی ندارند. در یکی از مطالعات حدود ۷۰ درصد از کارآفرینان شرکت‌کننده گفته‌اند به تنهایی بودجه مورد نیاز خود را تهیه کرده‌اند.

دومین مشکل مهم شرکت‌های نوپا که در این مطالعه به آن اشاره شده است، به موانع و ضعف‌های حقوقی و قانونی مربوط است. کاغذبازی و دیوانسالاری، مسائل مربوط به حق ثبت شرکت و دریافت مجوزهای لازم، ساختار مالکیت شرکت‌ها و چارچوب‌های حقوقی مبهم از جمله مشکلاتی است که در این مقوله می‌گنجد. کارآفرینانی که در این دو مطالعه شرکت کرده‌اند گفته‌اند درک قواعد حقوقی و پیچیدگی‌های دیوانسالارانه برایشان دشوار است.

سومین مشکل مهم کارآفرینان که در این مطالعه به آن اشاره شده است، کمبود مهارت‌ها و استعدادهای مورد نیاز است. این مطالعات نشان داده است که بخش زیادی از کارآفرینان فعال در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فاقد مهارت‌های لازم برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری راهبردی هستند. فقدان سواد و دانش مالی، عدم توانایی برای تحقق ایده‌ها، هزینه بالای جذب نیروهای متخصص و کمبود نیروهای فنی متخصص از جمله مهم‌ترین مشکلات مرتبط با مهارت و تخصص است که در این مطالعه به آن اشاره شده است.