کسب و کارهای تجاری با افزایش حمله بدافزار‌ها دست به گریبان هستند

کسب و کارهای تجاری با افزایش حمله بدافزار‌ها دست به گریبان هستند

همکاران سیستم- نتایج یک مطالعه نشان می‌‏دهد بخش زیادی از کسب و کارهای تجاری در دو سال گذشته با حمله بدافزار‌ها دست به گریبان بوده‌‏اند.
به گزارش وب‏‌سایت cbronline، پژوهش شرکت ایی‏‌اِس‌‏جی (ESG)- گروه راهبردهای کسب و کار- نشان می‌‏دهد ۴۹ درصد از سازمان‏‌ها و کسب و کارهای تجاریِ مورد مطالعه در دو سال گذشته با حمله بدافزار‌ها دست به گریبان بوده‏‌اند. یافته‏‌های این مطالعه حکایت از آن دارد که متخصصان امنیت آی‏ تی در کسب و کارهای تجاری در حال برنامه‏‌ریزی برای ارتقای امنیت سازمان متبوع خود هستند. حدود ۷۴ درصد از پاسخگویان این مطالعه از افزایش بودجه امنیتی خود به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای مقابله موثر‌تر با بدافزار‌ها نام برده‏‌اند.
پژوهشگران شرکت ایی‏‌اِس‌‏جی در این مطالعه نظر ۳۱۵ نفر از متخصصان امنیت آی‏ تی را که در کسب و کارهای آمریکایی دارای ۱۰۰۰ کارمند و بیشتر فعالیت می‌‏کنند، جویا شده‌‏اند. بخش زیادی از این متخصصان گفته‏‌اند حمله بدافزارهای چنددگردیسی (polymorphic) و بدافزار‌های موسوم به روز صفر (zero-day) در حال شدت گرفتن است. بدافزارهای روز صفر به بدافزارهایی گفته می‌‏شود که آنتی ویروس‏‌ها قادر به شناسایی و مقابله با آن‌ها نیستند. چنددگردیسی‏‌ها نیز از جمله بدافزارهایی هستند که در اشکال و قالب‏‌های مختلف تکامل می‌‏یابند.
حدود ۶۲ درصد از این متخصصان گفته‌‏اند نرم‌‏افزارهای امنیتی آن‌ها قادر به کشف و مقابله این بدافزار‌ها نبوده است. ۵۷ درصد از آن‌ها نیز گفته‏‌اند کشف و مقابله با این بدافزار‌ها چندین ساعت از آن‌ها وقت گرفته است. ۱۹ درصد نیز گفته‏‌اند چندین روز را صرف مقابله با حملات این بدافزار‌ها کرده‌‏اند.
براساس این مطالعه، مراجعه کارکنان کسب و کار‌ها به ایمیل‏‌ها و وب‏‌سایت‏‌های آلوده از جمله مهم‌ترین دلایل انتشار بدافزار‌ها در محیط‏‌های کسب و کار است. حدود ۲۹ درصد از پاسخگویان، افزایش استفاده از شبکه‏‌های اجتماعی در محل کار را در این زمینه موثر دانسته‏‌اند. ۶۶ درصد از پاسخگویان نیز تقصیر را به گردن دولت آمریکا انداخته‌‏اند و گفته‌‏اند کمک‏‌های دولت به بخش خصوصی برای مقابله با این بدافزار‌ها کافی نبوده است.
جان اولستیک، یکی از تحلیل‏گران ارشد گروه ای‏اس‏جی در این زمینه گفته است: آنتی‏ویروس‏‌ها نقش بسیار مهمی را در پشتیبانی از کسب و کار‌ها و سازمان‏‌ها ایفا می‌‏کنند. اما نباید به عنوان تنها شیوه برای مقابله با بدافزار‌ها مورد استفاده قرار گیرند. وی همچنین کارکنان کسب و کار‌ها در این روند را مقصر دانسته و بر آموزش آن‌ها در زمینه نحوه مقابله با بدافزار‌ها تاکید کرده است.