چین سیستم عامل بومی خود را جایگزین ویندوز می‌کند

چین سیستم عامل بومی خود را جایگزین ویندوز می‌کند

همکاران سیستم- چین که مدتی قبل نهادهای دولتی را از استفاده از ویندوز منع کرده بود، حالا قصد دارد یک سیستم عامل بومی را جایگزین سیستم عامل مایکروسافت کند.

به گزارش خبرگزاری شین‌هووا، دولت چین که از بیم فعالیت‌های جاسوسی آمریکا و افزایش قدرت انحصاری مایکروسافت استفاده از ویندوز را در ادارات این کشور ممنوع کرده بود، قصد دارد در ماه اکتبر از سیستم عامل بومی خود رونمایی کند. نی گوانگان، یکی از مدیران آکادمی مهندسی چین در این باره گفته است این سیستم عامل در ابتدا بر روی ابزارهای دسکتاپی عرضه خواهد شد و مدتی بعد نسخه‌هایی از آن وارد بازار خواهد شد که با گوشی‌های هوشمند و سایر ابزارهای همراه نیز سازگار است.

نی گوانگان سرپرستی یک تیمی را برعهده دارد که در ماه مارس تأسیس شده است. ظاهراً هنوز دولت چین در طراحی این سیستم عامل با مشکلاتی مواجه است که عدم اختصاص بودجه پژوهشی برای این طرح و عدم انتخاب یک مسیر مشخص برای توسعه این سیستم عامل به خاطر تعدد توسعه‌دهندگان از جمله آن‌ها است. گوانگان همچنین گفته است: هم‌اکنون چندین توسعه‌دهنده سیستم‌عامل‌های همراه در چین فعال هستند، اما هیچکدام از حقوق ماکلیت فکری مشخصی برخوردار نیستند، چون تمام طرح‌های پژوهشی آن‌ها مبتنی بر اندروید است. به گفته وی، پایان عمر ویندوز ایکس پی و ممنوعیت استفاده از ویندوز ۸ در  چین راه را برای توسعه‌دهندگان سیستم عامل بومی در این کشور همراه کرده است. گوانگان گفته است: مهم‌ترین عامل برای موفقیت ما ایجاد محیطی است که در آن بتوانیم با گوگل، اپل و مایکروسافت رقابت کنیم.