چند پیش‌‏بینی از وضعیت پایگاه‌‏های داده در سال ۲۰۲۵ میلادی

چند پیش‌‏بینی از وضعیت پایگاه‌‏های داده در سال ۲۰۲۵ میلادی

همکاران سیستم- مطالعه‌‏ای که در آن از مدیران آی‌‏تی سازمان‏‌ها خواسته شده است پیش‌‏بینی و تصورشان از پایگاه‌‏های داده سال ۲۰۲۵ میلادی را بیان کنند، یافته‌‏های جالب و روشنی‌‏بخشی به دست داده است.
به گزارش وب‏سایت computerworld، در مطالعه‌‏ای که توسط شرکت امرسون نت‏ورک پاور (Emerson Network Power) انجام شده است از ۸۰۰ مدیر پایگاه‌‏های داده در سراسر جهان خواسته شده است تصوراتشان از فناوری پایگاه‌‏های داده در سال ۲۰۲۵ را بیان کنند. اولین پیش‌‏بینی پاسخگویان این است که پایگاه‏‌های داده تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۵ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از خورشید دریافت خواهند کرد. این یافته از این نظر جالب است که در حال حاضر فقط یک درصد از انرژی مورد استفاده پایگاه‌‏های داده از انرژی خورشیدی تامین می‌‏شود.
پیش‌‏بینی دوم مدیران شرکت‏‌کننده در این مطالعه این است که در ۱۰ سال آینده حداقل ۶۰ درصد از عملیات پردازش داده‏‌ها از طریق فناوری‏‌های پردازش ابری صورت خواهد گرفت. ۵۸ درصد از مدیران نیز گفته‌‏اند انتظار دارند اندازه پایگاه‌‏های داده در ۱۰ سال آینده کوچک‌تر شود. ۳۰ درصد از آنان پیش‌‏بینی کرده‌‏اند که پایگاه‏‌های داده سال ۲۰۲۵ از نظر اندازه نصف پایگاه‏‌های کنونی خواهند بود. ۱۸ درصد نیز گفته‌‏اند انتظار دارند پایگاه‌‏های داده در آن زمان اندازه‌‏ای معادل یک پنجم پایگاه‌‏های امروزی داشته باشند. ۱۰ درصد حتی این نسبت را یک دهم پیش‌‏بینی کرده‌‏اند. 

بر اساس این گزارش، پیش‌‏بینی مدیران در رابطه با استفاده پایگاه‌‏های داده از انرژی‏ خورشیدی جالب‏‌ترین یافته این مطالعه است. در حال حاضر سهم انرژی‌‏های تجدیدپذیر، اعم از خورشیدی، بادی، زمین‌‏گرمایی و جزرومدی و غیره از انرژی‌‏های قابل استفاده در پایگاه‌‏های داده از ۱۰ درصد تجاوز نمی‌‏کند. اما انتظار می‌‏رود در ۱۰ سال آینده حدود ۵۰ درصد از انرژی مورد نیاز پایگاه‌‏های داده از این راه تامین شود.
استیو هاسل، رئیس بخش راهکارهای مرتبط با پایگاه‏‌های داده در شرکت امرسون در این باره گفته است: اعتماد مدیران پایگاه‌‏های داده به انرژی‏های تجدیدپذیر امری خوش‌‏بینانه به نظر می‌‏رسد و حکایت از آن دارد که آن‌ها انتظار وقوع تحولات بزرگی در حوزه انرژی‏های تجدیدپذیر را می‌‏کشند.
این مطالعه یافته جالب دیگری نیز داشته است و آن اینکه نیمی از پاسخگویان آمریکایی شرکت‏‌کننده در این مطالعه گفته‌‏اند تا سال ۲۰۲۵ هنوز به فعالیت خود در بخش پایگاه‌‏های داده ادامه خواهند داد. ۳۷ درصد نیز گفته‌‏اند تا آن زمان بازنشست خواهند شد. اما از میان پاسخگویانی که در کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام زندگی می‌‏کنند فقط ۱۰ درصد گفته‌‏اند تا آن زمان بازنشسته خواهند شد.