پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی جهان می‌شود؟

پایتون از جمله زبان‌های برنامه نویسی محسوب می شود که محبوبیت آن با سرعت زیاد در حال افزایش است و توجه همه را به خود جلب کرده است. با این وجود باید توجه داشت که این پلتفرم در فهرست‌های مختلف مربوط به محبوب‌ترین زبان‌های جهان رتبه‌ نخست جهانی را به خود اختصاص نداده است. در عوض زبان‌های C، جاوااسکریپت یا جاواد توانسته‌اند در فهرست‌های مختلف جهانی عنوان نخست را از آن خود کند و در این میان پایتون همواره رتبه‌های پایین‌تر را به خود اختصاص داده است.
ولی کارشناسان می‌گویند این رتبه‌ بندی‌ها می‌تواند تغییر کند و دستکم در لیست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان به انتخاب مرکز TIOBE رتبه پایتون عوض شود. پایتون هم اکنون جایگاه سوم در فهرست محبوب‌ترین زبان‌های TIOBE را از آن خود کرده است و فاصله آن با جاوا که در رتبه بالاتر قرار گرفته بسیار اندک است.


جاوا هم اکنون دومین زبان محبوب جهان است و اگر پایتون با همین سرعت به جلو حرکت کند، در فاصله زمانی کوتاه می‌تواند جایگاه C به عنوان محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی را به خود اختصاص دهد.
شرکت TIOBE همزمان با انتشار فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان در اکتبر 2020 در این خصوص توضیح داد: ‌«از سال 2001 که C به محبو‌ب‌ترین زبان جهان تبدیل شد تا کنون، محبوبیت این پلتفرم به کمترین میزان خود رسیده است و در عوض پایتون و جاوا با سرعت زیاد به سمت موقعیت آن حرکت می‌کنند. فاصله آنها هم اکنون کمتر از 1.3 درصد است. از زمانی که انتشار فهرست TIOBE زبان‌های C و جاوا همواره دو رتبه برتر را به خود اختصاص دادند. پس این یک اتفاق بی‌نظیر است که پایتون رتبه دوم را به خود اختصاص دهد. این اتفاق طی چند ماه آینده انجام می‌شود.»

منبع: insight.dice