نگرانی سیاستگذاران آمریکایی از افزایش ذخایر خارجی شرکت‌‏های بزرگ آی‌تی

نگرانی سیاستگذاران آمریکایی از افزایش ذخایر خارجی شرکت‌‏های بزرگ آی‌تی

همکاران سیستم- برآوردها نشان می‏‌دهد شرکت‏‌های بزرگ آی‌تی مثل گوگل، مایکروسافت، سیسکو، اپل و اوراکل در مجموع بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار از سرمایه نقد در اختیار دارند که بخش قابل توجهی از آن را برای فرار از مالیات در خارج از امریکا نگهداری می‌‏کنند.
به گزارش وب‏سایت technewstoday، شرکت خدمات سرمایه‌‏گذاری Moody Investors Services در آخرین گزارش خود اعلام کرده است شرکت‏‌های مایکروسافت، اوراکل، گوگل، سیسکو و اپل در مجموع بیش از ۴۳۰ میلیارد دلار ذخیره نقدی دارند و بخش عمده آن را در خارج از مرزهای آمریکا نگهداری می‏‌کنند. تنها هدف این شرکت‏‌ها از نگه‏داری سرمایه خود در خارج از مرزهای آمریکا فرار از مالیات‏ اعلام شده است.
بر اساس این گزارش، در دوره پنج ساله گذشته سرمایه نقدی شرکت‏‌ها و بویژه شرکت‏‌های فعال در حوزه فناوری‏‌های آی تی افزایش قابل توجهی داشته است. برآوردهای شرکت Moody نشان می‏‌دهد اپل در حال حاضر ۱۷۸ میلیارد دلار سرمایه نقد در اختیار دارد. شرکت مایکروسافت ۹۰.۲ میلیارد دلارد و گوگل ۶۴.۴ میلیارد دلار. شرکت سیسکو نیز ۵۳ میلیارد دلار و ارواکل نیز ۴۴.۷ میلیارد دلار سرمایه نقد در اختیار دارند.
تحلیل‏گران این شرکت معتقدند انباشت سرمایه نقدی در شرکت‌‏های بزرگ آی‌تی در سال‏‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. این پیش‌‏بینی از این جهت است که گفته می‌‏شود بخش فناوری در آمریکا علاقه‏‌ای به سرمایه‌‏گذاری و هزینه این پول‌‏ها در آمریکا ندارد. سیاست‌گذاران آمریکایی که از این مسئله نگران هستند و معتقدند عدم سرمایه‏‌گذاری این پول‏‌ها در طرح‏‌های اجتماعی رشد اقتصادی را کند می‏‌کند، تلاش می‏‌کنند با این روند مقابله کنند.