نرم افزارهای کسب و کار؛ عامل رونق بازار جهانی نرم افزار در سال ۲۰۱۲

نرم افزارهای کسب و کار؛ عامل رونق بازار جهانی نرم افزار در سال ۲۰۱۲

همکاران سیستم- شرکت داده‌های بین المللی (آی دی سی) در آخرین گزارش خود وضعیت بازار جهانی نرم افزار را تشریح کرده است. بنا بر اعلام این شرکت این بازار در سال ۲۰۱۲ حدود ۴. ۳ درصد رشد داشته است.
شرکت آی دی سی اعلام کرده است بازارهای جهانی نرم افزار در سال گذشته میلادی برای عرضه کنندگان این بازار در مجموع ۳۴۲ میلیارد دلار درآمد داشته است. این رقم در مقایسه با سال قبل از آن ۴. ۳ درصد رشد داشته است، اما این رشد کمتر از نصب نرخ رشد سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ است.
گزارش آی دی سی نشان می‌دهد علیرغم کاهش نرخ رشد کلی بازار نرم افزار‌ها در سال ۲۰۱۲، بازار برخی از نرم افزار‌ها و بویژه نرم افزارهای کسب و کار از رشد بهتری برخوردار بوده است. نرم افزارهایی مثل مدیریت ارتباط با مشتری، راهکارهای همکاری جمعی، نرم افزارهای امنیتی، نرم افزارهای مدیریت شبکه‌ها و سیستم‌ها و غیره از جمله نرم افزارهایی است که بازار آن‌ها در سال ۲۰۱۲ از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. بازار هر کدام از این نرم افزار‌ها به طور متوسط بین ۶ تا ۷ درصد رشد داشته است.
آی دی سی در این گزارش بر‌ترین عرضه کنندگان محصولات نرم افزاری جهان را نیز معرفی کرده است. شرکت‌های مایکروسافت، آی بی ‌ام و اوراکل پردرآمد‌ترین عرضه کنندگان نرم افزار در سال ۲۰۱۲ بوده‌اند. شرکت مایکروسافت در این سال توانسته ۱. ۱۷ درصد از کل بازار نرم افزار را از آن خود کند. سهم شرکت‌های آی بی ‌ام و اوراکل نیز به ترتیب ۵. ۸ و ۱. ۸ درصد برآورد شده است.
پژوهشگران آی دی سی استدلال کرده‌اند بازار جهانی نرم افزار در سال ۲۰۱۲ تا حد زیادی از مشکلات اقتصادی قاره اروپا تاثیر پذیرفته است. اروپا ۶. ۲۵ درصد از کل این بازار جهانی را از آن خود کرده است و تنها منطقه‌ای است که در سال ۲۰۱۲ رشدی منفی در این زمینه را تجربه کرده است. کشور آمریکا نیز که ۴۵ درصد این بازار را از آن خود کرده، رشد سالانه ۶ درصدی را در زمینه درآمدهای حاصل از فروش نرم افزار‌ها تجربه کرده است. کشورهای آمریکای لاتین، کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام (بجز ژاپن)، خاورمیانه و آفریقا نیز رشد پایداری در این بازار تجربه کرده‌اند. کشورهای عربستان سعودی، پرو، کلمبیا، چین و ترکیه از جمله پررشد‌ترین کشور‌ها در بازار نرم افزار‌ها در سال ۲۰۱۲ بوده‌اند.