معامله ۹۰۰ میلیون دلاری گوگل و فایرفاکس

معامله 900 میلیون دلاری گوگل و فایرفاکس

همکاران سیستم- شرکت موزیلا اعلام کرده قرارداد سه ساله جدیدی با گوگل امضا کرده است که بر مبنای آن در مرورگر فایرفاکس خود همچنان از گوگل به عنوان جستجوگر اصلی استفاده خواهد کرد. براساس این قرارداد گوگل سالانه ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت موزیلا خواهد پرداخت.

این معامله از این جهت خبرساز شده است که شرکت گوگل در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ نیز قرارداد مشابهی را با موزیلا منعقد کرده بود. اما در  قرارداد ۲۰۱۰ متعهد شده بود سالانه ۱۰۰میلیون دلار به شرکت موزیلا بپردازد تا از گوگل به عنوان جستجوگر اصلی خود استفاده کند. در آن سال فایرفاکس سالانه ۱۲۳ میلیون درآمد داشت که حدود ۸۴ درصد آن را بابت این قرارداد از گوگل دریافت می‌کرد. سال قبل از آن موزیلا برای این کار ۸۹ میلیون دلار از گوگل دریافت کرده بود که این مبلغ ۸۶ درصد کل درآمد موزیلا از مرورگر فایرفاکس را تشکیل می‌داد.

گزارش‏ها نشان داده است که مرورگر فایرفاکس هم اکنون ۲۵ درصد از بازار جستجوگرها را در اختیار خود دارد و سهم مرورگر گوگل کروم نیز در آخرین گزارش‏ها حدود ۲۵٫۲ درصد برآورد شده بود. مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت نیز با وجود اینکه بیشترین سهم از این بازار را در اختیار دارد، ولی در مقایسه با سالهای قبل روند نزولی به خود گرفته است. به طوری که هم اکنون سهم این مرورگر حدود ۴۰ درصد گزارش شده که بسیار پایین تر از برآوردهای قبلی است.

تحلیل‌گران معتقدند معامله جدید گوگل و موزیلا رقابت موتورهای جستجوگر و مرورگرهای اینترنتی را داغتر خواهد کرد. چرا که از یک طرف گوگل خود هم اکنون صاحب مرورگر محبوب کروم است و شرکت مایکروسافت نیز در تلاش است استیلای مرورگر اینترنت اکسپلورر خود را حفظ کند و به موتور جستجوگر Bing خود قدرت بیشتری ببخشد. از طرف دیگر شرکت موزیلا هنوز هم به همکاری خود با موتورهای جستجوگری به غیر از گوگل مثل یاهو و بینگ، یاندکس، آمازون و غیره ادامه می دهد.

allthingsd

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *