مرکز تولید رایانه‌های مک از اپل جدا می‌شود ؟

همکاران سیستم- شرکت اپل سرانجام با به‌روزرسانی سری محصولات iMac خود در سال ۲۰۱۷ میلادی یک دستگاه پیشرفته و حرفه‌ای در اختیار کاربران قرار داد. این محصول مانند بسیاری از مک‌های قبلی مدل Mac Pro و Mac mini را هم شامل می‌شد که برای چندین سال متوالی این مدل‌ها به‌روز نشده بود. در حالی که میزان درخواست بازار جهانی برای خرید این دستگاه در مقابل آیفون اپل بسیار کمتر است، با این وجود کارشناسان می‌گویند که محصولات یاد شده برای کاربران مک بسیار اهمیت دارد.

به گزارش وب‌سایت zdnet؛ عقیده بسیاری از کارشناسان بر این است که شرکت اپل در مقایسه با آیفون تمرکز زیادی بر این محصولات ندارد. در فصل نخست سال ۲۰۱۷ میلادی اپل تنها ۵.۴ میلیون دستگاه رایانه مک را به فروش رساند و این در حالی بود که در دوره زمانی مذکور ۷۸ میلیون دستگاه‌ آیفون فروخته شد. البته این اتفاق برای شرکتی که سهم بزرگتری از بازار جهانی تلفن همراه در دست دارد منطقی است.

باید توجه داشت درآمد اپل از فروش رایانه‌های مک به مراتب کمتر از دیگر محصولات این شرکت است. اپل طی مصاحبه‌ای که تابستان گذشته با کارشناسان انجام داد اعلام کرد که هر سال حدود ۲۵ میلیارد دلار رایانه مک را به فروش می‌رساند. البته همین رقم از درآمد رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد بیشتر است که گفته می‌شود این رستوران درآمد سالانه ۲۴.۶ میلیارد دلاری به دست می‌آورد.

بر اساس گزارشی که مرکز تحقیقاتی گارتنر سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرده بود، سهم اپل از بازار جهانی رایانه‌های شخصی ۶.۹ درصد گزارش شده بود تا با این توصیف پس از شرکت‌های لنوو با ۲۰.۷ درصد، HP با ۱۹.۴ درصد، Dell با ۱۴.۶ درصد و ایسوس با ۷.۶ درصد، اپل پنجمین تولیدکننده برتر رایانه در جهان باشد.

به هر حال این بخش از شرکت اپل رونق چندانی ندارد و بر این اساس کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که شاید زمان آن فرا رسیده است تا مرکز تولید رایانه‌های مک به عنوان یک شرکت مجزا از اپل جدا شود.