مردم جهان امسال ۳.۸ تریلیون دلار در بازار محصولات آی تی هزینه می‌کنند

مردم جهان امسال ۳.۸ تریلیون دلار در بازار محصولات آی تی هزینه می‌کنند

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر پیش‌بینی کرده است مردم جهان در سال جدید میلادی ۳.۸ تریلیون دلار در بازار محصولات آی تی هزینه خواهند کرد.تحلیل‌گران گارتنر انتظار دارند هزینه‌کرد جهانیان در سال ۲۰۱۵ در بازار محصولات آی تی با ۲.۴ درصد رشد نسبت به پارسال به ۳.۸ تریلیون دلار برسد. گارتنر قبلاً پیش‌بینی کرده بود هزینه‌کردها در بازار آی تی با یک نرخ رشد ۳.۹ درصدی افزایش یابد. افزایش قیمت دلار و کاهش احتمالی تقاضاها برای خدمات تلکام، ابزارها و خدمات آی تی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده است گارتنر در برآوردهای خود تجدید نظر کند.

بر اساس این پیش‌بینی، جهانیان امسال بیش از ۷۳۲ میلیارد دلار در بازار ابزارهایی مثل گوشی، تبلت، رایانه و دیگر محصولات سخت افزاری مصرفی هزینه خواهند کرد. حدود ۱۴۳ میلیارد دلار نیز در بازار سیستم‌ها و پایگاه‌های داده هزینه خواهد شد. تحلیل‌گران انتظار دارند حدود ۳۳۵ میلیارد دلار نیز در بازار نرم‌افزارهای کسب و کار هزینه کنند. خدمات آی تی نیز ۹۸۱ میلیارد دلار از این هزینه‌کردها را به خود اختصاص خواهد داد. یک تریلیون و ۶۳۸ میلیارد دلار از این هزینه‌کرد نیز به خدمات تلکام اختصاص خواهد یافت.

اگر پیش‌بینی اخیر گارتنر تحقق یابد، هزینه‌کردها در بخش نرم‌افزارهای کسب و کار در مقایسه با سال گذشته میلادی ۵.۵ درصد رشد خواهد داشت. تحلیل‌گران انتظار دارند امسال به دلیل تشدید رقابت‌ها بین عرضه کنندگان راهکارهای ابری و غیرابری شاهد کاهش بیشتر قیمت‌ها و ادغام بیشتر شرکت‌های عرضه‌کننده در یکدیگر باشیم. به‌ویژه در بازار راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پیش‌بینی شده است قیمت محصولاتی مثل اتوماسیون نیروی فروش (SEA) تا سال ۲۰۱۸ با افت ۲۵ درصدی قیمت مواجه شود. در مورد خدمات آی تی نیز پیش‌بینی شده است هزینه‌کردها در این بخش با نرخ ۲.۵ درصدی رشد یابد. کاهش خدمات پشتیبانی نرم‌افزاری در سراسر جهان، بی‌ثباتی سیاسی و کاهش رشد اقتصادی کشورهایی مثل روسیه و برزیل از جمله عواملی است که باعث شده است گارتنر نرخ رشد پیش‌بینی شده برای این حوزه را از ۴.۱ درصد به ۲.۵ درصد کاهش دهد.