مجرمان سایبری با چه قیمتی دسترسی به اطلاعات را خرید و فروش می‌کنند؟

مرکز امنیت سایبری Intsights در گزارش جدید خود بازار وب تاریک برای دسترسی به شبکه‌ای که هزاران دلار برای مجرمان سایبری درآمدزایی می‌کند را مورد توجه قرار داد.

«پائول پرودوم» مشاور اطلاعاتی تهدیدات سایبری Intsights در جریان انجام مطالعه جدید در مورد اینکه چرا جنایتکاران سایبری دسترسی به شبکه خود را با دریافت مبالغ مشخص واگذار می‌کنند و این دسترسی‌ها چگونه به خریداران منتقل می‌شود، توضیحاتی را ارائه داد و در این زمینه توضیح داد دسترسی به شبکه‌ وب تاریک مخصوص مجرمان سایبری به شکل عمده با زبان‌های انگلیسی و روسی انجام می‌شود.

در بررسی جدید مشخص شد بیش از 37 درصد همه قربانیان که مورد سرقت انواع مختلف داده قرار گرفتند در آمریکای شمالی ساکن بودند و این در حالی است اطلاعات آنها با میانگین قیمت 9640 تا 3000 دلار خرید و فروش می‌شود.

این مطالعه نشان داد نوع دسترسی ارائه شده همچنان در حملات باج‌افزارها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. فروم‌های مخصوص شبکه تاریک یک سیستم غیرمتمرکز را ارائه می‌دهند که در آن مجرمان سایبری با مهارت‌های کمتر می‌توانند برای کارهای مختلف از یکدیگر کمک بگیرند و این بسترها به بیشتر اپراتورهای باج افزاری امکان می‌دهد به سادگی دسترسی دیگران را خریداری کنند.

دسترسی به شبکه ارائه شده از اعتبارنامه مدیران سیستم تا دسترسی از راه دور به شبکه با قیمت‌های مختلف خرید و فروش می‌شود. با توجه به اینکه از زمان همه گیری ویروس کرونا میلیون‌ها نفر از داخل خانه خود دورکاری می‌کنند، فروش دسترسی به شبکه طی 18 ماه گذشته به میزان قابل ملاحظه افزایش یافته است.

منبع: zdnet