مایکروسافت کدهای منبع موتور Chakra را منتشر کرد

مایکروسافت کدهای منبع موتور Chakra را منتشر کرد

همکاران سیستم- مایکروسافت در نظر دارد ژانویه ۲۰۱۶ کدهای منبع مربوط به موتور Chakra سیستم JavaScript را مبتنی بر یکی از مجوزهای متن‌باز MIT‌ روی پلتفرم GitHub منتشر کند. مقامات مایکروسافت این خبر را در کنفرانس JSConf در حالی منتشر کردند که طی هفته‌های اخیر شایعات مختلف در مورد آن منتشر شده بود.
سیستم Chakra که در اصل موتور JavaScript محسوب می‌شود و مایکروسافت مبتنی بر آن مرورگر اینترنتی Internet Explorer ۹ را تولید کرده است و البته متعاقب آن IE و مرورگر اینترنتی Edge هم ارائه شده است. لازم به ذکر است که موتور Chakra در ساخت دستیار دیجیتالی Cortana، سرویس پست الکترونیکی Outlook.com، سیستم ابری Azure DocumentDB و TypeScript هم مورد استفاده قرار گرفته است.
مایکروسافت به کمک ویندوز ۱۰ موفق شد سیستم Node.js مبتنی بر موتور Chakra راه‌اندزی کند و به Node.js امکان دهد تا با پلتفرم Windows ۱۰ IoT Core هم سازگار شود.
خبرگزاری ZDNet در این خصوص از مقامات مایکروسافت سوال کرد چه مرکزی قرار است از Chakra استفاده کند و برای چه ابزارها و خدماتی این موتور نرم‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از سخنگویان مایکروسافت در این خصوص گفت: «ما هنوز در مراحل نخست این مذاکرات به‌سر می‌بریم. بر این اساس هنوز یک تصویر کلی در اختیار نداریم تا بدانیم چه اعضای دیگری از موتور Chakra استفاده می‌کنند. سناریو‌های مطرح شده حاکی از آن است که از JS Engine برای سازگاری سخت‌افزاری کامل برای بهره‌مندی از همه قابلیت‌های مرورگر Edge استفاده شود».