مایکروسافت پلت‏فرم جاوا را از طریق پایگاه پردازش ابری خود عرضه می‌‏کند

مایکروسافت پلت‏فرم جاوا را از طریق پایگاه پردازش ابری خود عرضه می‌‏کند

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت قصد دارد پلت‏فرم جاوا را از طریق پایگاه پردازش ابری خود که به ویندوز آزور (Azure) معروف است، عرضه کند.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، شرکت مایکروسافت که می‌‏کوشد جای پای خود را در بازار پلت‏فرم‏‌ها و نرم‏‌افزارهای کسب و کارِ تحت فناوری پردازش ابری محکم کند، قصد دارد پلت‏فرم جاوای شرکت اوراکل را از طریق پایگاه ویندوز آزور عرضه کند. جیانوگو رابلینو، یکی از مدیران مایکروسافت ضمن اعلام این خبر گفته است: عرضه جاوا از طریق پایگاه ویندوز آزور از جمله مواردی است که مشتریان از ما تقاضا می‌‏کنند… مشتریان ما خواهند توانست عملیات کاری مربوط به جاوا را با تمام قابلیت‏‌های آن در این پایگاه انجام دهند.
بر اساس این گزارش، شرکت مایکروسافت نسخه استاندارد جاوا (Java SE) را تا پایان سال جاری از طریق پایگاه ویندوز آزور عرضه خواهد کرد. این در حالی است که شرکت اوراکل، صاحب اصلی جاوا، نسخه استاندارد این پلت‏فرم را از طریق پایگاه پردازش ابری خود عرضه نمی‌‏کند. اوراکل فقط نسخه ویژه کسب و کار‌ها را که به Java EE معروف است، از این طریق عرضه کرده است.
مایکروسافت قصد دارد جاوا را در دو قالب PaaS (عرضه پلت‏فرم در قالب خدمات) و IaaS (عرضه زیرساخت‌‏های در قالب خدمات) که جزئی از ویندوز سرور خواهد بود، عرضه کند.
مایکروسافت برای عرضه پلت‏فرم جاوا از طریق ویندوز آزور با شرکت آزول (Azul) همکاری می‌‏کند. این شرکت که تجربه زیادی در زمینه کار با جاو دارد، صاحب محصول معروفی به نام زینگ است که در واقع یک ماشین مجازی جاوا (JVM) است که در میان عرضه‏‌کنندگان خدمات مالی مشتریان زیادی پیدا کرده است.
هنوز معلوم نیست که چرا مایکروسافت علیرغم اینکه دو دهه تجربه کار با جاوا را در کارنامه خود دارد، قصد دارد این کار را به صورت قراردادی به شرکت دیگری واگذار کند. این غول نرم‌‏افزاری در سال ۱۹۹۶ و یک سال پس از عرضه جاوا نسخه ویژه‌‏ای از این پلت‏فرم را عرضه کرد که به پلت‏فرم جِی پلاس پلاس (J++) معروف شد.