مایکروسافت همچنان محبوب‌ترین مروگر اینترنتی جهان است

مایکروسافت همچنان محبوب‌ترین مروگر اینترنتی جهان است

همکاران سیستم- دو شرکت فایرفاکس و اوپرا آخرین نسخه از مرورگر اینترنتی خود را به‌روز کردند، اما هر دو محصول یاد شده نسبت به Internet Explorer مایکروسافت همچنان سهم کمتری را در اختیار دارند.
وبسایت theinquirer در این زمینه گزارش داده است شرکت موزیلا در آخرین اقدام خود Firefox ۳۲ را برای رایانه‌های رومیزی عرضه کرد و البته ویرایش جدید مرورگر اینترنتی خود برای دستگاه‌های موبایلی را در اختیار کاربران گذاشت.
در این نسخه جدید از مرورگر اینترنتی فایرفاکس بیشتر تغییرات مربوط به بخش‌های داخلی می‌شد و از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که در آن به کار گرفته شد می‌توان به تاکید بر حافظه کَش(Cache) مبتنی بر سیستم HTTP به‌صورت پیش‌فرض و حذف اطلاعات مربوط به فرآیند گشت‌وگذارهای اینترنتی اشاره کرد.
علاوه بر این، سیستم شناسایی رمز عبور کاربر نیز در این مرورگر اینترنتی اندکی تغییر کرده است که البته این تغییرات چندان قابل ملاحظه به‌نظر نمی‌رسد.
در حال حاضر Firefox ۳۱ در کانال‌های ثابت نرم‌افزاری به‌عنوان مرورگر اینترنتی پیش‌فرش محسوب می‌شود و البته نسخه بتای Firefox ۳۲ به عنوان نسخه نهایی این محصول معرفی می‌گردد.
اما شرکت اوپرا در این میان نسخه ۲۴ مرورگر اینترنتی خود را در اختیار کاربران گذاشت و با اندکی تغییر در شکل ظاهری، برخی قابلیت‌های کاربردی را نیز به آن افزود. با تغییرات جدید، نسخه جدید مرورگر اوپرا هم‌اکنون به شما امکان می‌دهد بدون آنکه تمرکز خود را از روی صفحه اصلی بردارید، دریابید که چه اطلاعاتی در دیگر صفحه‌ها باز شده است.
با وجود این اتفاقات، مرکز تحقیقاتی Net Applications در آخرین گزارش آماری خود توضیح داد که IE همچنان محبوب‌ترین مرورگر اینترنتی جهان محسوب می‌شود و ۵۸.۴۶ درصد بازار جهانی را در اختیار گرفته است.
پس از آن Chrome گوگل با ۱۹.۶۱ درصد بیشترین محبوبیت را دارد و مرورگر فایرفاکس با ۱۵.۲۳ درصد در رتبه سوم و اوپرا هم در رتبه چهارم ایستاده است. مرورگر Safari اپل که به صورت پیش‌فرض روی رایانه‌های Mac ارایه می‌شود نیز صاحب ۰.۹۶ درصد بازار است.
برای مرورگر اینترنتی Internet Explorer، محبوب‌ترین ویرایش مربوط به IE ۸ می‌شود که البته مایکروسافت به‌زودی آن را بازنشسته می‌کند و البته از زمانی که این خبر منتشر شده، کمتر از ۳ درصد صاحبان IE ۸ آن را ترک کرده‌اند.