لینوکس درگیر باج‌افزارها

لینوکس درگیر باج‌افزارها

همکاران سیستم- مدیران شبکه بدافزارهای مختلف لینوکسی را پیش‌روی خود می‌بینند که فایل‌های موجود روی سرورهای وب با رمزگذاری می‌کنند. ولی خبر خوب این است که یک کلید اختصاصی برای قفل کردن این فایل‌ها پیش‌بینی شده است.
به گزارش وبسایت Zdnet، باج‌افزارهای رمزگذاری شده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیستم‌های مدیریت شبکه لینوکس را مورد هدف قرار می‌دهند و به کاربر پیشنهاد می‌دهند که با پرداخت یک بیتکوین به کلید فایل‌ها دسترسی داشته باشند. یک بیتکوین هفته گذشته بیش از ۴۲۰ دلار ارزش داشت که البته هم‌اکنون ارزش ان ۳۷۵ دلار محاسبه می‌شود.
مدیر شرکت Dr Web در روسیه اعلام کرد که چندی پیش سیستم عامل Linux,Encode را در اختیار کربران گذاشت. به طول کلی کارشناسان می‌گویند فایل‌های رمزگذاری شده مدیران شبکه مستقر شده در سررورها مورد هدف قرار می‌دهند.
بدافزار لینوکس نخستین بار مسیرهای مربوطه برای روت، MySQL،‌ngnix و اپل را رمزگذاری کرد و باعث شد فایل‌های مربوط به بسیاری از کار بیفتد. پروژه‌های Git به صورت ویژه برای فایل‌های خاص مورد نظر شما و پسوندهای exe، apk‌ و … را رمزگذاری می‌کند.
فایل‌ها از طریق AES-۱۲۸ رمزگذاری می‌شوند و برای رمزنگذاری آنها به کلید RSA نیاز است. این در حالی است که هکرها ادعا می‌کنند پس از پرداخت هزینه‌های مشخص، کلیدهای مذکور را در اختیار کاربران می‌گذارند.