قابلیت جدید کروم برای کاربران متصل به اینترنت کم سرعت

همکاران سیستم – گوگل اعلام کرد قابلیت جدید مرورگر اینترنتی کروم موسوم به Lite Pages به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند زمان باز شدن برای هر صفحه اینترنتی مبتنی بر فناوری HTTPS را در نسخه اندروید کروم ارتقا دهد.

سیستم Lite Pages بخشی از نسخه ویژه کروم برای دستگاه‌های موبایلی مبتنی بر اندروید محسوب می‌شود و به عنوان یکی از بابلیت‌های سرویس Data Saver مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرویس Data Saver حدود پنج سال قبل برای نخستین بار معرفی شد و هم اکنون فقط از صفحات اینترنتی مبتنی بر فناوری HTTP پشتیبانی می‌کند.

این طور که گوگل توضیح داده است، قابلیت جدید زمانی فعال می‌شود که گوشی هوشمند مبتنی بر شبکه مخابراتی کم‌سرعت 2G یا نسل دوم فناوری‌های مخابراتی و ارتباطی فعالیت می‌کند و همچنین، در شرایطی که کروم پیش‌بینی کند لود شدن صفحه اینترنتی بیش از 5 ثانیه طول می‌کشد این قابلیت به صورت خودکار فعال می‌شود تا برحسب شرایط شبکه و قابلیت‌های دستگاه، صفحه اینترنتی زودتر باز شود.

سپس مرورگر اینترنتی کروم درخواست باز شدن نسخه سبک‌تر آدرس اینترنتی HTTPS URL که روی سرورهای گوگل ذخیره شده است را ارسال می‌کند و در نهایت یک نسخه سبک و کم‌حجم از صفحه اینترنتی با نشانگر Lite در نوار آدرس برای کاربر نمایان می‌شود.

گوگل توضیح داد سرویس Lite Pages قادر است در شرایط اتصال به اینترنت کم‌سرعت زمان لازم برای بارگذاری صفحات اینترنتی را تا 90 درصد کاهش دهد و در چنین شرایطی حتی دیده شده است که باز شدن یک صفحه اینترنتی چندین ثانیه یا چند دقیقه به طول می‌انجامد.

منبع: zdnet