فیسبوک مدل‌های هوش مصنوعی را فراموشکار می‌کند

فیس‌بوک این روزها تلاش می‌کند به مدل‌های هوش مصنوعی کمک کند تا فراموشکار شوند. این شرکت ابزار جدیدی با نام Expire-Span ارائه کرده که به مدل‌های هوش مصنوعی امکان می‌دهد تا فراموش کند.

مدل‌های هوش مصنوعی شامل شبکه‌های عصبی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تمامی اطلاعات و داده‌ها را به خاطر می‌سپارند. با فراموش کردن این داده‌ها، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات بیشتری را در مقیاس وسیع‌تر حفظ کنند و فقط مهم‌ترین موارد را به خاطر بسپارند.

به گفته شرکت فیس‌بوک سیستم Expire-Span می‌تواند به صورت موثرتر از حافظه استفاده کند. این سیستم اجزای مهم را به خاطر می‌آورد و بر این اساس قادر به حفظ کردن همه داده‌ها نیست.

سیستم Expire-Span هر یک از اطلاعات موجود در یک مدل را ارزیابی می‌کند و پیش‌بینی دقیق از اطلاعاتی انجام می‌دهد که برای بازگرداندن از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با این توضیح داده‌های آموزش یافته بر اساس مدل‌های یادگیری به کار می‌روند.

فیسبوک با انتشار مطلب وبلاگی توضیح داد که پردازش اطلاعات به صورت بی‌رویه فقط می‌تواند در مقیاس کوچک کارساز باشد. ولی هنگامی که مدل‌های هوش مصنوعی داده‌های بیشتری را به دست می‌آورند، هزینه محاسباتی برای سازمان‌ها به مراتب افزایش می‌یابد.

سیستم Expire-Span همچنین می‌تواند اطلاعات را با تاریخ انقضای مجزا دسته‌بندی کند. بر این اساس با گذشت زمان،‌ اطلاعات در سیستم هوش مصنوعی منقضی می‌شوند.

در این سیستم داده‌های مرتبط مدت بیشتری ذخیره می‌شوند، ولی تاریخ انقضای تعریف شده سیستم‌های هوش مصنوعی را قادر می‌سازد تا فضای حافظه بیشتری در اختیار داشته باشند.

منبع:zdnet