فناوری پردازش ابری سالانه 4.8 تریلیون گیگابایت بر حجم اطلاعات در سراسر جهان خواهد افزود

فناوری پردازش ابری سالانه 4.8 تریلیون گیگابایت بر حجم اطلاعات در سراسر جهان خواهد افزود

همکاران سیستم- شرکت سیسکو، یکی از بزرگترین سازندگان تجهیزات شبکه‏ ای در جهان پیش‌بینی کرده است که داد و ستد داده‌ها و اطلاعات از طریق فناوری رایانش ابری در تا سال 2015، سالانه 66 درصد افزایش خواهد یافت. بنا بر پیش بینی این شرکت تا اواسط دهه پیش رو بیش از یک سوم مراکز تبادل داده‌ها در سراسر جهان از فناوری های پردازش ابری استفاده خواهند کرد و زمینه دسترسی و ذخیره داده‌ها از راه دور را فراهم خواهند کرد.

تعداد مراکز تبادل داده‌ها در این مدت با رشد 33 درصدی در هر سال، در سال 2015 چهار برابر میزان فعلی خواهد شد. این بدان معناست که تا آن زمان سالانه 4.8 زتابایت (هر زتابایت معادل یک تریلیون گیگابایت) به حجم اطلاعات موجود در دنیا افزوده خواهد شد.  این در حالی است که طبق برآوردها حجم تبادل اطلاعات در سال 2011 در حدود 1.1 زتابایت بوده است.

به گفته تحلیلگران شرکت سیسکو ملاحظات اقتصادی از جمله مهم‌ترین عوامل موثر بر روند شتابنده استفاده از فناوری پردازش ابری است چرا که پایگاه‌های داده‌ای که مجهز به این فناوری هستند بیشتر از پایگاه‌های سنتی می‌توانند از ابزار مجازی برای تبادل اطلاعات استفاده کنند و ذخیره داده‌ها به این روش نیز هزینه بسیار کمتری در بردارد.

بنا بر نتایج این پژوهش، تکامل خدمات پردازش ابری تا حد زیادی تحت‌تاثیر تقاضای کاربرانی است که خواستار دسترسی فوری به برنامه‌های کاربردی و محتواها از هر مکان و در هر زمانی و با هر ابزار و شبکه ای هستند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2014 تبادل و پردازش بیش از 50 درصد اطلاعات و داده های تجاری و شرکتی با فناوری پردازش ابری صورت گیرد.

برخی دیگر از پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بازار فناوری پردازش ابری از 41 میلیارد دلار در سال جاری به 241 دلار در سال 2020 خواهد رسید.

این پژوهش نشان داده است که هم اکنون در همه مناطق جهان امکان دسترسی به فناوری ابری وجود دارد. البته کیفیت این دسترسی به عواملی همچون سرعت دانلود، آپلود و زمان لازم برای انتقال اطلاعات و غیره بستگی دارد. رایج‌ ‏ترین ابزارهای پردازش ابری هم اکنون عبارتند از: ایمیل، مرورگرهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی. ویدئو کنفرانس‌های دارای فرمت HD و بازی های پیشرفته رایانه‏ ای و اینترنتی هم جز ابزار پیشرفته‌تر پردازش ابری هستند.