فناوری‌های همراه ابزاری برای ارتقای سلامتی

فناوری‌های همراه ابزاری برای ارتقای سلامتی

همکاران سیستم- کار‌شناسان معتقدند فناوری‌های همراه رفته رفته نقش تعیین کننده‌ای در ارتقای سلامت شخصی و عمومی جامعه ایفا می‌کنند. گسترش روزافزون فناوری‌های همراه و برنامه‌ها و نرم افزارهای کاربردی قابل نصب بر روی آن‌ها کاربران را قادر می‌سازد بیشتر مراقب وضعیت سلامتی خود باشند و کار گردآوری اطلاعات و تشخیص بیماری را نیز برای پزشکان و پرستاران تسهیل می‌کند.
اخیراً شرکت Practice Fusion نرم‌افزاری برای گوشی iPad طراحی کرده است که پزشکان به کمک آن از هر مکانی می‌توانند به اطلاعات و مدارک پزشکی بیمار خود دست یابند. در موردی دیگر، دکتر جان مور در گروه MIT Media نرم افزاری طراحی کرده است که نحوه پیشرفت بیماری ایدز را بر روی گوشی به تصویر می‌کشد. نحوه کار این نرم افزار بدین شکل است گوشی تلفن را با بدن انسان مقایسه می‌کند و به بیمار نشان می‌دهد ویروس ایدز چگونه می‌تواند گوشی تلفن را از کار بیندازد. به گفته طراح این برنامه، بیماران با دیدن این شبیه سازی تمایل بیشتری به مصرف منظم دارو‌هایشان پیدا می‌کنند.

شرکت AT&T نیز برنامه‌ای با عنوان WellDoc Diabetes Manager را منتشر کرده است که کاربران به کمک آن می‌توانند میزان قند خون را اندازه بگیرند و با توجه به نتیجه به دست آمده توصیه‌های لازم را برای مراقبت از خود دریافت کنند. IBGStar نیز وسیله‌ای برای سنجش قند خون است که قابل اتصال به گوشی‌های iPhon است و بیمار پس از اندازه گرفتن سطح قند خون می‌تواند به کمک اطلاعات موجود در برنامه نصب شده آن دوز انسولین مورد نیاز خود را اندازه بگیرد.

 در تلاشی دیگر، گروهی از پژوهشگران در حال آزمایش یک اسکنر‌ ام آر آی قابل نصب بر روی گوشی‌های هوشمند هستند که می‌تواند در کشف و شناسایی سرطان به کاربران کمک کند. بنیاد خیریه X Prize نیز اعلام کرده است برای کسی که بتواند ابزاری بسازد که به کمک آن بتوان همانند یک پزشک بیماری‌ها را تشخیص داد، یک جایزه ده میلیون دلاری در نظر گرفته است.

 گرچه هنوز برنامه‌ها و نرم افزارهایی از این دست بسیار کم و محدود است، اما پیشرفت روز افزون فناوری‌های همراه آینده روشنی را برای این برنامه‌ها رقم خواهد زد. البته به شرطی که بتوان موضوعاتی از مثل لزوم حفظ حریم خصوصی بیمارن، تایید برنامه‌ها و فناوری‌های ساخته شده از سوی مقامات وزارت بهداشت و غیره را نیز مد نظر قرار داد.

times-standard