گوگل و آمازون زیر ذره‌بین دولتی برای خرید و فروش‌های اینترنتی

«سازمان رقابت و بازارها» (CMA) در آمریکا نگران مشاغل کوچکی است که با اجرای قوانین موجود، در رقابت با شرکت‌های بزرگ‌تری نظیر گوگل و آمازون که از نظرات جعلی پنج ستاره استفاده می‌کنند مشتریان خود را از دست بدهند. اگرچه هر دو شرکت بزرگ اذعان داشته‌اند که برای جلوگیری از بررسی‌ها و نظرات جعلی کاربران تغییراتی را در سیاست‌های خود اعمال کرده‌اند، اما گفته می‌شود که در صورت نقض قانون مصرف‌کننده با اقدامات قانونی مواجه خواهند شد.

سازمان رقابت و بازارهای آمریکا پس از انجام تحقیقات اولیه که در سال گذشته انجام شد، یک بررسی جامع و رسمی را آغاز کرده تا دریابد این شرکت‌ها برای محافظت از مشتریان خود چه اقداماتی را انجام می‌دهند. با توجه به اینکه خریدهای آنلاین در جریان همه‌گیری ویروس کرونا رونق چشم‌گیر پیدا کرد، بیشتر مشاغل مجبور شدند برای ادامه حیات اقلام خود را به صورت اینترنتی به فروش برسانند.

«آندرا کوشلی» مدیر سازمان رقابت و بازارهای آمریکا در این خصوص گفت: «نگرانی اصلی ما این است که میلیون‌ها مشتری آنلاین با خواندن نظرات جعلی و پرداخت هزینه بر اساس این توصیه‌ها، گمراه شوند».

او در ادامه توضیح داد: «به همین ترتیب اگر برخی از مشاغل بتوانند برای ارائه محصولات یا خدمات خود بیشترین اهمیت را قائل شوند و مشاغلی که از قوانین موجود پیروی می‌کنند با مشکل مواجه شوند، این رویه اصلا منصفانه نخواهد بود. مهم این است که این پلتفرم‌های بزرگ مسئولیت را برعهده بگیرند و ما هم اکنون آمادگی کامل داریم تا متوجه شویم نظراتی که برای خرید هر محصول منتشر می‌شود تا چه اندازه درست است».

منبع: itp