فایرفاکس نخستین مرورگر جهان بر پایه قانون امنیتی GPC

شرکت موزیلا به عنوان آخرین ورودی «کنترل حریم خصوصی جهانی» این هفته مرورگر فایرفاکس را تحت سیاست‌های این مرکز به‌روزرسانی کرد و عنوان «نخستین مرورگر بزرگ وب» را برای خود برگزید.

«کنترل حریم خصوصی» که به طور اختصاصی با نام GPC از آن یاد می‌شود براساس قانون حمایت از مصرف‌کنندگان کالیفرنیا (CCPA) و مقررات جهانی حفاظت از داده‌های اروپا (GDPR) تعریف شده و به سایت‌های اینترنتی اعلام می‌کند که داده‌های شخصی خود را به اشتراک نگذارند.

موزیلا توضیح داد که قانون GPS در اصل یک ویژگی کاربردی محسوب می‌شود که به شکل آزمایشی در نسخه «فایرفاکس نایتلی» ارائه شده است.

یکی از سخنگویان شرکت موزیلا در این خصوص توضیح داد از اینکه قانون GPC در کالیفرنیا و کلورادو مورد توجه قرار گرفته بسیار خرسند هستند و هم‌اکنون انتظار می‌رود سایت‌های اینترنتی فرآیند پیروی از آن را آغاز کنند و به کسب تجربیات جدید در این زمینه بپردازند.

موزیلا همچنین در این خصوص گفت: «بسیاری از سایت‌های اینترنتی بنرهای مخصوص داده‌های کوکی را ارائه می‌کنند و به کاربران امکان می‌دهند از ردیابی یا فروش داده‌هایشان به شکل سایت به سایت جلوگیری کنند. تفاوت قانون جدید در این است که تحت آن کاربر نیازی به انصراف از تک تک سایت‌ها ندارد».

در ادامه توضیحات این شرکت گفته شد:‌ «موزیلا یکی از حامیان اولیه قانون‌های CCPA و CPRA محسوب می‌شود و در سال 2020 میلادی ما به یکی از اعضای موسسه کنترل حریم خصوصی جهانی تبدیل شدیم. ما این مسئله را تایید می‌کنیم، زیرا اجرای این قانون کنترل بیشتری به کاربران می‌دهد تا از داده‌های آنلاین و مجموعه اطلاعات خود حفاظت کنند».

منبع: zdnet