عصبانیت سهامداران از عملکرد مدیر عامل نوکیا

عصبانيت سهامداران از عملكرد مدير عامل نوكيا

همکاران سیستم – سهامداران شرکت نوکیا روز گذشته اعلام کردند که از عملکرد ضعیف  استفان الوپ مدیر شرکت در رقابت با اپل و سامسونگ بسیار عصبانی هستند .

 به گزارش خبرگزاری رویترز از هلسینکی، برخی از سهامداران در مجمع عمومی این شرکت از تصمیم دو سال پیش هیئت مدیره مبنی بر  استفاده از سیستم عامل ویندوز به جای سیمبیان در تلفن‌های همراه هوشمند لومیا انتقاد کردند. بسیاری از سهامداران نیز با صدای بلند تیم مدیریتی شرکت را به کار بیشتر و انجام تغییرات اساسی و مؤثر فرا خواندند.

اگر چه با تغییر سیستم عامل، آمار فروش لومیا در این دو سال کمی افزایش پیدا کرد اما در برابر گوشی‌های شرکت‌های اپل و سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت.

سهام نوکیا که در سال طلایی  2000، مبلغ 65 یورو خرید و فروش می‌شد، اکنون به رقم 2.72 یورو رسیده است. استفان الوپ (Stephen Elop) در برابر این انتقادات چنین پاسخ گفت: ما در زمان تصمیم گیری برای استفاده از ویندوز با سهامداران بسیار روشن و رو راست برخورد کردیم و همگی انتظار پیشرفت داشتیم، اما نباید این نکته را نادیده گرفت که با شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و آندروید گوگل در حال رقابت هستیم.

به اعتقاد متخصصان بازار، فروش لومیا برای نوکیا اطمینان‌بخش نبوده است. این تلفن همراه هوشمند در سه ماهه اول سال جاری میلادی 5.6 میلیون دستگاه فروخته است. این آمار هر چند از 4.4 میلیون سال گذشته بهتر است، اما نباید فراموش کرد که در بازاری که سهم نوکیا تنها 5 درصد است، سامسونگ و اپل بیش از نیمی از بازار را در اختیار گرفته‌اند.

مدیران نوکیا در مجمع عمومی گفتند: باید هزینه‌ها را کاهش دهیم اما قطعاٌ سهممان از بازار در سال جاری افزایش نخواهد یافت. شاید مجبور باشیم به طور جدی به استفاده از آندروید در سال جاری  فکر کنیم. ما به مایکروسافت شانس زیادی دادیم، اما این شرکت انتظارات ما را برآورده نکرد.

به اعتقاد برخی متخصصان، استراتژی فروش تلفن‌های همراه هوشمند ارزان قیمت در کشورهای در حال توسعه می‌تواند راهکاری کوتاه مدت برای بهبود شرایط اقتصادی نوکیا باشد.

در واقع این استرانژی که نوکیا از رقابت مستقیم با اپل دست بردارد و به عرضه گوشی‌های 300 تا 600 دلاری‌اش در کشورهای در حال توسعه ادامه دهد، می‌تواند شانس خوبی برای ادامه راه این شرکت باشد.

نوکیا نبرد قدرت را به اپل و سامسونگ واگذار کرده است، حالا باید دید که می‌تواند از پس چینی‌ها در بازار کشورهای در حال توسعه برآید؟