عرضه نسخه جدیدی از رایانه‌های لوحی نوک توسط شرکت بارنز‌اند نوبل

عرضه نسخه جدیدی از رایانه‌های لوحی نوک توسط شرکت بارنز‌اند نوبل

همکاران سیستم- شرکت بارنز‌اند نوبل از عرضه یک رایانه لوحی جدید ۱۹۹ دلاری خبر داده است که بسیار شبیه کیندل فایر آمازون است. این شرکت که رایانه لوحی خود را نوک تبلت نامیده است، قصد دارد با سازندگان رایانه‌های لوحی و بویژه آمازون وارد رقابت جدی تری شود.

به گزارش وب‌سایت eweek رایانه لوحی نوک تبلت دارای حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی است و قابلیت پذیرش یک حافظه خارجی ۸ گیگابایتی را نیز داراست. این رایانه لوحی دارای رم ۵۱۲ مگابایتی و پردازنده یک گیگاهرتزی است. قابلیت دسترسی به شبکه WiFi نیز از جمله دیگر ویژگی‌های نوک تبلت است. باتری این دستگاه در هنگام خواندن متون دیجیتال ۱۵ ساعت و در هنگام تماشای ویدئو ۹ ساعت دوام می‌آورد. صفحه نمایش آن نیز از ۱۶ میلیون رنگ تشکیل شده است.

شرکت بارنز‌اند نوبل به کاربران نوک تبلت خود اجازه داده است به یک کتابخانه الکترونیکی با بیش از 2.5 میلیون کتاب و مجله دسترسی داشته باشند.

گفتنی است شرکت بارنز‌اند نوبل ضمن رونمایی از رایانه لوحی جدید خود گزارش مالی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ خود را نیز اعلام کرده بود. بر اساس این گزارش درآمد این شرکت در مدت یاد شده ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است.

با این حال، فروش محصولات شرکت بارنز‌اند نوبل هر سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است. وب سایت این شرکت نیز محصولات دیجیتال خود از قبیل کتاب‌های الکترونیکی، فیلم، موسیقی و بازی‌های آنلاین خود را ۳۲ درصد بیشتر از سال قبل فروخته است. بارنز‌اند نوبل افزایش فروش محتواهای دیجیتال خود را مدیون محصولات نوک خود مثل نوک کالر و نوک سیمپل تاچ است.

کتابخوان‌های دیجیتال شرکت بارنز‌اند نوبل که نوک نام دارد، با سیستم عامل اندروید کار می‌کند. اولین رایانه لوحی نوک در اکتبر سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد. رایانه‌های لوحی نوک از مهم‌ترین رقبای کیندل فایر آمازون، کوبو ریدر، سونی ریدر و محصولات اپل مثل آی بوک، آیفون و آیپد به شمار می‌رود.