عرضه رایانه لوحی سرفیس هم به داد مایکروسافت نرسید

عرضه رایانه لوحی سرفیس هم به داد مایکروسافت نرسید

همکاران سیستم – مایکروسافت روز پنجشنبه ۲۴ ژانویه گزارش مالی سه ماههٔ چهارم منتهی به سال ۲۰۱۳ را اعلام کرد.
به گزارش روزنامهٔ لوموند، سود شرکت مایکروسافت در این مدت معادل 4. 6 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶. ۶ میلیارد دلار برآورد شده بود. حجم کسب و کار شرکت نیز در این مدت تقریباً برابر با پیش‌بینی‌ها با ۳ درصد رشد به 46. 21 میلیارد دلار رسید.
به اعتقاد برخی از تحلیلگران مایکروسافت قبل از عرضه محصولات جدیدش توقفی کوتاه را در نمودار رشد فروش و سود شرکتش تجربه کرده است.
این گزارش همچنین نشان می‌دهد که درآمدهای بخش آفیس که نسخه جدیدش به زودی وارد بازار خواهد شد، با ۱۰ درصد کاهش به 7. 5 میلیارد دلار رسیده است. برعکس این بخش، درآمد ویندوز با رشدی ۲۴ درصدی معادل 9. 5 میلیارد دلار برآورد شد. این رقم از پیش‌بینی تحلیلگران مالی که از فروش این محصول در ماه‌های گذشته ناامید شده بودند، بالا‌تر است.
مایکروسافت در این گزارش از فروش ۶۰ میلیون ویندوز ۸ از ابتدای عرضه تاکنون خبر داد. به نظر دانیل ایو محقق بازار سرمایه FBR، این محصول علی رغم فروش نچندان مناسب اولیه‌اش، کلید رشد و شاید بقای مایکروسافت در آینده خواهد بود.
در این گزارش در مورد تعداد فروش رایانه لوحی سرفیس خبری منتشر نشده است اما به این موضوع اشاره شده است که فروش ویندوز فون در این مدت ۴ برابر سال گذشته بوده است. همچنین در این گزارش آمده است که فروش محصولات تحت ویندوز ۸ در این سه ماه حدود ۲ برابر رشد داشته است و خرید برنامه‌های این سیستم عامل با ۴ برابر رشد به بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود از فروشگاه‌های آنلاین شرکت رسیده است.
با اعلام این گزارش ارزش سهام مایکروسافت در فرابورس ۲ درصد کاهش یافت.