طراحی بدافزاری که اطلاعات را از طریق صدا انتقال می‌‏دهد

طراحی بدافزاری که اطلاعات را از طریق صدا انتقال می‌‏دهد

همکاران سیستم- دانشمندان یک بدافزار آزمایشی ساخته‌‏اند که برای انتقال اطلاعات سرقت‏‌شده نیازی به شبکه و سایر اتصالات رایانه‏‌ای ندارد و می‌‏تواند از طریق امواج صوتی این کار را انجام دهد.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، چندی پیش پژوهشگری به نام دراگوس روئی‏یو ادعا کرد بدافزاری به نام «BadBIOS» می‌‏تواند از طریق امواج صوتی با سرور مرکزی خود ارتباط برقرار کند، اما کسی حرف وی را باور نکرد. حالا دانشمندان انستیتوی فراون‏‌هوفر (Fraunhofer) گفته‏‌های وی را تایید کرده‌‏اند.
بر اساس این گزارش، دانشمندان آلمانی بدافزار آزمایشی جدیدی از این نوع طراحی کرده‏‌اند که برای ارسال اطلاعات سرقت‏‌شده نیازی به اتصالات شبکه ندارد و می‌‏تواند از طریق امواج صوتی پربسامد (فرکانس بالا) این اطلاعات را ارسال کند. این امواج به خاطر فرکانس بالایی که دارند، برای انسان‏‌ها قابل شنیدن نیستند. بدافزار آزمایشی این دانشمندان توانسته است اطلاعات سرقت‏‌شده‏‌ای مثل گذرواژه‏‌ها را بین دو لپ‏‌تاپ لنوو انتقال دهد. این لپ‏‌تاپ‏‌ها از طریق هیچ نوع شبکه‌‏ای به هم متصل نبودند و بدافزار طراحی‏‌شده کار انتقال اطلاعات را فقط از طریق میکروفون و اسپیکرهای این دو لپ‏‌تاپ انجام داده است.
این بدافزار توانسته اطلاعاتی مثل گذرواژه‏‌ها را از با ضبط صدای فشردن دگمه‏‌های صفحه‏‌کلید سرقت کند و آن‏‌ها را از طریق یک شبکه پژواکی (اکوستیکی) به لپ‏تاپ دیگر منتقل کند. این بدافزار می‌‏تواند با لپ‌‏تاپ دیگری که در فاصله ۶۵ پایی قرار دارد، ارتباط برقرار کند. دانشمندان می‌‏گویند این فاصله را می‌‏توان با ایجاد زنجیره‌‏ای از رایانه‌‏های نزدیک به هم افزایش داد.